Hlavní obsah
 

Na procházku Milionu chvilek přišly stovky lidí. Z Letné se vydali ke Kramářově vile

Stovky lidí přišly ve středu v podvečer do Letenských sadů v Praze protestovat proti tomu, jak vláda postupuje a komunikuje v době koronaviru. Setkání avizoval předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář jako procházku, které jsou i v době vládních opatření povoleny.

 
Na procházku Milionu chvilek přišly stovky lidí. Z Letné se vydali ke Kramářově vile

Lidé zaplnili místo pod kyvadlem na Letné, dodržovali dvoumetrové rozestupy. Přišli často ve dvojicích či s rodinnými příslušníky. Měli narychlo vyrobené transparenty nebo jen malé papíry s hesly "Nechceme vakcínu, chceme svobodu", "Moje děti mají právo na vzdělání", "Vládo, kdy odejdeš do čínské provincie?" či "Otevřete školy!".

Před 19. hodinou se lidé vydali přes Letenskou pláň ke Kramářově vile, která je sídlem předsedy vlády. Tam mnozí své transparenty zanechali a fotografovali se s nimi. Cestou psali křídou vzkazy vládě i na chodníky na Letné. Ani starší lidé se neváhali sklonit a napsat třeba "Covide, covide, zbav nás Babiše, díky, národ". Mnoho vzkazů pak zanechali napsaných i na cestě přímo k vládní vile.

Anketa mezi demonstranty na pražské Letné

Video: Novinky

„Potřebuji na čerstvém vzduchu rozdýchat počínání vlády za poslední měsíc. Hlavou se mi honí spousta palčivých otázek. Proto si s sebou vezmu transparent s otázkou, která mě pálí nejvíc a na kterou nám vláda dluží odpověď. Samozřejmě si vezmu také roušku a k nikomu se nepřiblížím na méně než dva metry,” avizoval.

Happening je součástí akce, kde lidé mohou na sociálních sítích pod hastagem #PtameSeVlady pokládat otázky, které mají na srdci v souvislosti s epidemií koronaviru a počínáním kabinetu. Podle Mináře by se měly protesty odehrát především na sociálních sítích, kam mají lidé své videovzkazy či snímky s transparenty umisťovat.

Otázky na vládu

Minář na webu Milionu chvilek zveřejnil své otázky, které vládě směřuje. Chce mimo jiné vědět, proč se už v lednu neprojednávala hrozba epidemie koronaviru a stav ochranných pomůcek, což navrhovala opozice, proč se hned na začátku vyhlášení nouzového stavu nezřídil krizový štáb nebo proč se vláda neřídí pandemickým plánem České republiky.

Vláda podle Mináře jedná i komunikuje chaoticky a mění rozhodnutí ze dne na den bez jasného odůvodnění. Ekonomická záchranná opatření jsou podle něj ušitá na míru velkým korporacím typu Agrofert, společnosti, kterou do února 2017 vlastnil premiér Andrej Babiš (ANO) a poté ji vložil do svěřenských fondů.

Prezidenta Miloše Zemana se Minář ptá, proč se obklopuje poradci Martinem Nejedlým a Vratislavem Mynářem, "kteří jsou proslulí nejen vazbami na Rusko a Čínu, ale také porušováním karantény a bezpečnostních předpisů".

Spolek Milion chvilek vede od roku 2018 pod názvem Milion chvilek pro demokracii kampaň za odstoupení Andreje Babiše z funkce předsedy vlády. Sbírá podpisy a pořádá demonstrace, z nichž dosud největší se uskutečnila 23. června 2019 v Praze za účasti přibližně 250 000 lidí a stala se největším protestním shromážděním v české historii od revoluce v roce 1989.

V současné době je kvůli epidemii koronaviru pořádání masových akcí zapovězené.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků