Hlavní obsah
Až patnáctistupňové mrazy udeří zítra podle meteorologů v Česku Foto: internet

Příštímu týdnu budou vládnout mrazy

Po deštích, které způsobily lokální záplavy a v pátek také silnou vichřici, budou od neděle po celý příští týden vládnout mrazy. Pořádné sněhové nadílky se však lyžaři zřejmě nedočkají.

Až patnáctistupňové mrazy udeří zítra podle meteorologů v Česku Foto: internet
Příštímu týdnu budou vládnout mrazy

V neděli se noční i denní teploty budou podle Františka Šopka z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze pohybovat od -4 do -8 stupňů. Od pondělí do pátku mrazy zesílí na nočních -10 až -15 a denní budou v rozmezí -10 až -5 stupňů. Po všechny dny by na celém území Česka mělo občas sněžit, takže na horách pár centimetrů přibude. Nemá ale jít o vydatné sněžení.

Vichřice byla silná

Ve čtvrtek v noci a v pátek přes naše území přecházely frontální systémy. Vichřice na mnoha místech dosahovala až 120 km/h. Nejsilnější byla na Milešovce, v Churánově a ve Svratouchu. Padly jí za oběť stovky stromů, ale i elektrická vedení. Vydatný čtvrteční déšť zase zvedl hladiny řek. Protože už se ale ochladí, hladiny řek by se měly postupně stabilizovat.

Velké teplotní rozdíly v minulých dnech, kdy během 24 hodin se teplota změnila až o 28 stupňů, způsobily, že na mnoha místech došlo k haváriím vodovodních řadů. Jen v Praze bylo takových poruch na Nový rok sedmdesát.

Lékaři varují kardiaky a maminky s dětmi

Nemocní, kteří mají angínu pectoris, by ven měli chodit jen za poledne, kdy je mráz nejmenší, soudí primář kardiologického oddělení pražské Nemocnice Na Homolce docent Petr Niederle. Podle něj pokud tito lidé z teplého prostředí vyjdou do mrazů, nemoc se může zhoršit.

Co platí pro kardiaky, platí i pro pacienty s cévními chorobami a diabetiky. Náchylné na změny teplot jsou i malé děti. Maminky by s miminky při teplotách pod -5 stupňů vůbec neměly chodit ven, protože se jen obtížně uhlídá, aby děcka neprochladla, varuje dětská lékařka Hana Cabrnochová z Prahy.

Starší děti by neměly chodit ven při teplotách pod -10 stupňů. Pokud půjdou, tak jenom na chvíli a i při teplotách vyšších,si musí pečlivě chránit uši, ruce a obličej. Jinak mohou vznikat nepříjemné omrzliny, tvrdí Cabrnochová. Lékaři upozorňují, že i při mrazech bychom měli pravidelně pít nejméně dva litry tekutin denně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků