Hlavní obsah
Bohuslav Svoboda Foto: Petr Horník, Právo

Primátorem kritizovaný miliardový pražský ekotendr zřejmě spadne pod stůl

Miliardový pražský tendr na svoz odpadu, který mohl podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) stát za pádem radniční koalice občanských a sociálních demokratů, s největší pravděpodobností spadne pod stůl. Dobře informovaný zdroj ve středu řekl Právu, že hodnotící komise ve čtvrtek ráno vyloučí pro pochybení všechny tři uchazeče o obří zakázku.

Bohuslav Svoboda Foto: Petr Horník, Právo
Primátorem kritizovaný miliardový pražský ekotendr zřejmě spadne pod stůl

Rozhodnutí nevybrat ani jednoho z uchazečů o miliardový ekotendr doporučuje hodnotící komisi pracovní skupina ve své písemné zprávě. Právo má tento dokument k dispozici. „Žádná z nabídek dle závěrů pracovní skupiny nesplňuje požadavky stanovené v zadávacích podmínkách veřejné zakázky,“ uvádí se v dokumentu, na kterém se podíleli i právníci.

Velmi často pracovní skupina v podkladu vytýká uchazečům chyby v nabídnuté ceně. „Cenová nabídka uchazeče vykazuje chyby ve výpočtu nabídkové ceny,“ uvádí se v dokumentu.

Nejlevnější nabídka za 16 a půl miliardy

Výběrové řízení na svoz odpadu v příštích deseti letech vyhlásil magistrát letos v červenci. Hlavní město počítalo s tím, že zakázka dosáhne hodnoty 13,2 miliardy korun. Přihlásila se tři konsorcia. Nejlevnější nabídku ve výši 16,4 miliardy korun podalo sdružení firem Čistá Praha. Za ním stojí Pražské služby, AVE CZ a Pražská odpadová a. s.

Jak uvádí pracovní skupina v doporučení, do soutěže se přihlásilo dále Sdružení Marius Pedersen Group s nabídkou za 16,9 miliardy a A.S.A. – svoz Praha s nabídkou ve výši 16,8 miliardy korun.

Zastupitel TOP 09 Pavel Richter už před časem upozornil, že v Pražských službách má majetkový podíl i finanční skupina Natland, která je opakovaně spojována s pražskými podnikateli a šedými eminencemi ODS Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem. „Vykrádají Prahu. Ale mají to dobře ošetřené, nelegální to není,“ řekl Richter Lidovým novinám. Pražské služby jakékoliv podezření odmítly.

Tendr v úterý zkritizoval pražský primátor Svoboda. Uvedl, že za pádem koalice ODS a ČSSD v metropoli může být právě tato zakázka. „Může to být i tak, že třeba ten primátor překáží, ale můžu také říkat, že třeba problém je v tom, že máme na stole velikou zakázku na čistění města, my tomu říkáme pražský ekotendr, a může to být i ten problém, že s tím ekotendrem v té podobě, jak jsou podané ty nabídky, nesouhlasím, nebo nesouhlasíme,“ řekl Svoboda.

Spojování soutěže s pádem koalice odmítla ČSSD. Proti primátorovým slovům se ohradil také šéf pražské ODS Boris Šťastný. „Jeho pochybnostem nerozumím, slyším je poprvé, a ani nikdy nikdo z ODS je neslyšel,“ sdělil. „Je rok primátorem, za zakázku nese odpovědnost, určoval podmínky, a jestli se mu něco nelíbilo, měl předložit řešení. Ale pokud vím, nikdy nic neřešil. Do dnešního dne se proti tomu neohrazoval,“ dodal Šťastný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků