Hlavní obsah
Vývoj nespokojenosti se současnou politickou situací v ČR Foto: David Ryneš, Novinky

Nespokojenost s politickou situací za poslední měsíce prudce roste

V posledních měsících roste nespokojenost s politickou situací. Od dubna se podíl nespokojených zvýšil o osm procentních bodů na 46 procent. Plyne to z červnového šetření CVVM, které řešilo i důvěru ústavním institucím.

Vývoj nespokojenosti se současnou politickou situací v ČR Foto: David Ryneš, Novinky
Nespokojenost s politickou situací za poslední měsíce prudce roste

S politickou situací je aktuálně spokojena pětina lidí, 31 procent lidí má ambivalentní pocity a 46 deklaruje nespokojenost. Více jich bylo naposledy loni v červnu (49 procent). Tehdy byla u moci první vláda Andreje Babiše, která neměla důvěru Sněmovny.

„Za poslední dva měsíce se tak podíl nespokojených zvýšil o osm procentních bodů, což patrně odráží aktuální vnitropolitické turbulence spojené s výměnami na postech ministrů a protivládními demonstracemi,” uvedla agentura a zároveň připomněla, že meziročně se hodnocení politické situace téměř nezměnilo a stále je výrazně lepší než v letech 2012 a 2013, kdy bylo nespokojeno kolem 80 procent lidí. Tehdy byla u moci vláda Petra Nečase.

Hodnocení politické situace
 duben 2019
květen 2019
červen 2019
spokojeno
21
2120
ani spokojeno, ani nespokojeno
383331
nespokojeno
38
4246
zdroj: CVVM

Průzkum se zabýval důvěrou ústavním institucím. Nejvyšší důvěře se tradičně těší starostové a obecní zastupitelé, jimž věří 64, respektive 63 procent dotázaných. Prezidentovi důvěřuje necelá polovina lidí. Krajským zastupitelům věří 46 procent lidí, hejtmanům 44 procent dotázaných. Vládě deklarovalo důvěru 39 procent lidí, Senátu 33 a Sněmovně 29 procent respondentů.

Prezidentovi důvěřuje 49 procent lidí, nedůvěřuje mu 48 procent, to je nejvíce od loňského října.

Vývoj důvěry v prezidenta Miloše Zemana

Foto: David Ryneš, Novinky

„Častěji prezidentovi důvěřují či méně nedůvěřují lidé ve věku od 60 let výše, důchodci, obyvatelé Moravy a zejména Jihomoravského a Moravskoslezského kraje,” popsala agentura s dovětkem, že prezident boduje rovněž u katolíků a voličů ANO, ČSSD a KSČM.

„Naopak nižší důvěru nebo vyšší nedůvěru k prezidentovi vykazují dotázaní ve věku do 45 let, absolventi vysokých škol, podnikatelé či samostatně činní, nižší odborní pracovníci, obyvatelé Čech a zejména pak Pražané,” upřesnilo CVVM a doplnilo, že hlavě státu nevěří ani voliči ODS, TOP 09 a Pirátů.

Ve srovnání s květnovým průzkumem doznala důvěra u všech institucí pouze kosmetické změny, neboť jde o výkyvy do tří procentních bodů.

Průzkum proběhl od 8. do 17. června a zapojilo se do něj 1024 respondentů.

Anketa
Jste spokojeni se současnou politickou situací v ČR?
Ano
14.4 %
Ne
85.6 %
Celkem hlasovalo 4536 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků