Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Petr Hloušek, Právo

Prezident podepsal zrušení povinné maturity z matematiky

Povinná maturita z matematiky od příštího roku zavedena nebude. Maturanti budou moci tak jako dosud dát přednost zkoušce z cizího jazyka. Změnu přinese novela školského zákona, kterou ve středu podepsal prezident Miloš Zeman, sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Novela také znamená, že státní část maturit se omezí jen na didaktické testy. Ústní a písemné maturity z jazyků se přesunou zpět do škol.

Prezident Miloš Zeman Foto: Petr Hloušek, Právo
Prezident podepsal zrušení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) zrušení povinné maturity z matematiky prosadil s tím, že je nejprve třeba proměna výuky tohoto předmětu.

Matematiku si loni na jaře vybrala zhruba pětina maturantů, ale 15,5 procenta z nich neuspělo. Bylo to o 6,3 procentního bodu méně než předloni. V předešlých letech neúspěšnost v matematice stoupala. Letos didaktický test z matematiky u maturit nezvládlo 17,5 procenta studentů. Společnost Cermat to zdůvodnila tím, že z matematiky chtělo maturovat více studentů než loni.

Novela počítá také s tím, že Cermat bude muset po maturitách zveřejnit zadání jejich společné části a rovněž správná řešení zadaných úloh. Stejnou povinnost bude mít Cermat i v případě přijímacích zkoušek na střední školy.

Zákaz mobilů

Školy novelou zároveň získaly právo zakázat žákům používání mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení.

Plán zrušit povinnou maturitu z matematiky hodnotili už dříve někteří kritici jako populistický. Záměr naopak v uplynulých měsících podporovaly Unie školských asociací CZESHA, unie a konfederace zaměstnavatelských svazů a Česká středoškolská unie. Proti se vyslovila Asociace ředitelů gymnázií či Svaz průmyslu a dopravy.

Se zrušením chystané povinnosti nesouhlasí ani předsedkyně Jednoty českých matematiků a fyziků (JČMF) Alena Šolcová. Matematika je podle ní rovnocenná češtině a cizímu jazyku, proto by podle jejích slov měla být u maturity povinná.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků