Hlavní obsah
Václav Klaus je podle Němců nepřátelský vůči Evropě. Foto: Petr Horník, Právo

Předák sudetských Němců kritizoval Klause, chce na Hradě rozum

Předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Franz Pany v neděli kritizoval údajné nepřátelství českého prezidenta Václava Klause vůči Německu a Evropě. Přál by si, aby na Pražském hradě panoval rozum, realismus a ochota k porozumění. Prohlásil to na úvod závěrečného dne 63. sudetoněmeckého sjezdu v Norimberku.

Václav Klaus je podle Němců nepřátelský vůči Evropě. Foto: Petr Horník, Právo
Předák sudetských Němců kritizoval Klause, chce na Hradě rozum

"Loni jsme kritizovali, jak je český prezident nepřátelsky nastaven vůči Německu a Evropě. Je tragické, že tato slova platí beze zbytku i dnes, o dvanáct měsíců později," uvedl Pany.

"Pokud bych si mohl namalovat svět podle mých představ, co nejdříve bych samozřejmě nastěhoval na Hradčany rozum, realismus a ochotu k porozumění," poznamenal druhý nejvýše postavený představitel sudetských Němců.

Klaus je rozhodným odpůrcem požadavku sudetských Němců na zrušení takzvaných Benešových dekretů, poválečných výnosů československého prezidenta Edvarda Beneše, kterým byla mimo jiné tehdejší třímiliónová německá menšina zbavena v Československu občanských a majetkových práv.

Navzdory výhradám vůči Klausovi vyjádřil Pany přesvědčení, že současné politické sblížení mezi českou a bavorskou vládou z pohledu sudetských Němců "zahájilo neodvratně pozitivní vývoj".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků