Hlavní obsah
Adolf Hitler na Pražském hradě Foto: Profimedia.cz

Před 77 lety začala nacistická okupace

Před 77 lety začaly jednotky německého wehrmachtu obsazovat okleštěné území Čech a Moravy. Den na to byl výnosem nacistického vůdce Adolfa Hitlera zřízen Protektorát Čechy a Morava.

Adolf Hitler na Pražském hradě Foto: Profimedia.cz
Před 77 lety začala nacistická okupace

Obsazení zbytků republiky, která byla okleštěna po Mnichovské dohodě ze září 1938, předcházelo vyhlášení Slovenského státu, k němuž došlo 14. března.

O osudu země se rozhodlo na jednání, které v Berlíně absolvoval prezident Emil Hácha doprovázený ministrem zahraničí Emilem Chvalovským s představiteli nacistického Německa.

Hácha se nátlaku na nočním jednání, jehož součástí byla i výhrůžka bombardováním Prahy, podvolil a podepsal prohlášení, kterým dal osud českého národa do rukou vůdce. Armáda byla vyzvána ke kapitulaci a lidem bylo doporučeno zachovat klid.

Adolf Hitler na Pražském hradě

Foto: Profimedia.cz

Hácha se vlakem, který byl záměrně zdržován, vrátil do Prahy až večer. Tou dobou již na Pražském hradě pobýval Hitler, který tam pak prezidenta přijal.

Obsazením zbývajících částí Čech a Moravy získalo Německo mohutnou průmyslovou základnu, která mu posloužila v letech druhé světové války.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků