Hlavní obsah
 

Pražské Olšany mají svůj první digitální náhrobek

Moderní technologie se dostávají dokonce i na hřbitovy. U hrobu spisovatele a novináře Karla Havlíčka Borovského na pražských Olšanských hřbitovech byl odhalen digitální náhrobek. Je to v podstatě destička s QR kódem, která se připevní na skutečný náhrobek. Prostřednictvím aplikace v telefonu se kód naskenuje a člověk může listovat profilem zesnulého.

 
Pražské Olšany mají svůj první digitální náhrobek

„Tento projekt vznikl především proto, aby se neztratily vzpomínky na ty, kteří už nejsou mezi námi,“ uvedl Tomáš Studeník z organizace Život po životě, který přišel s nápadem na digitální náhrobek.

Inspiraci našel v USA, kde se destičky s QR kódem objevily už před deseti lety. Systém funguje jednoduše. Stačí si na internetu založit vzpomínkový profil pro danou osobu a objednat si destičku s QR kódem. Ta se potom  instaluje na hrob.

Pomocí aplikace v telefonu si poté mohou rodinní příslušníci či přátelé zesnulého přes QR kód načíst informace, fotografie či videa z profilu a vzpomínat na zesnulého. Profil lze neustále rozšiřovat.

Cena za zřízení profilu a pořízení destičky s QR kódem je čtyři tisíce korun. Studeník je přesvědčený, že digitální náhrobek může v budoucnu nahradit ten klasický.

Lidé mohou díky destičkám s QR kódy u hrobů významných osobností  listovat jejich profilem s životopisem a získat mnohé zajímavé informace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků