Hlavní obsah
Na Praze 1 se nachází klíčové památky města, na snímku socha Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí. Foto: Profimedia.cz

Praze 1 budou vládnout TOP 09, Věci veřejné a ČSSD

Radnici Prahy 1 povede koalice TOP 09, ČSSD a VV, strany podepsaly jako první v Praze koaliční dohodu. Starostou by se podle ní měl stát Oldřich Lomecký, který odmítl nabídku ODS, podle níž by se dva současní radní vzdali zastupitelského mandátu. TOP 09 získá čtyři křesla, ČSSD tři a VV dvě.

Na Praze 1 se nachází klíčové památky města, na snímku socha Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí. Foto: Profimedia.cz
Praze 1 budou vládnout TOP 09, Věci veřejné a ČSSD

Dosud vládnoucí ODS tak odejde do opozice. V ní bude i Strana zelených.

TOP 09, VV a ČSSD dnes odpoledne podepsaly podle Lomeckého "dohodu o shodě vyjednávací týmů a vzniku koaliční smlouvy radnice Prahy 1". Shodly se také na formátu budoucí rady Prahy 1. Starostou se stane jako lídr TOP 09 Lomecký, prvním zástupcem starosty bude Daniel Hodek (ČSSD) a druhou místostarostkou Jana Pařízková (VV).

"Personální složení ostatních čtyř radních bude dokončeno v nejbližších dnech s tím, že každý z radních, navržený jednotlivými partnery, musí být akceptován ostatními koaličními partnery," dodal Lomecký. V radě bude mít TOP 09 čtyři místa, sociální demokracie tři a VV dvě.

Lomecký zahájil vyjednávání o koalici v neděli s VV a Stranou zelených, později ke spolupráci pozval i ČSSD. Zatímco s VV a sociálními demokraty nenarazily na zásadní programové rozpory, zeleným se nelíbilo například rozšiřování kamerového systému.

ODS se odchodu do opozice snažila zabránit nabídkou koaliční spolupráce mezi ní, TOP 09 a VV. Věci veřejné ale dlouhodobě odmítaly spolupracovat se současným starostou Filipem Dvořákem, jeho zástupcem Michalem Valentou a bývalým představitelem radnice Janem Bürgermeisterem.

Vadila jim jejich minulost. ODS proto nejprve navrhla, že je nenominuje do rady. Dnes dokonce nabídla, že se Dvořák s Valentou vzdají zastupitelského mandátu. Lomecký uvedl, že nabídku ODS před dnešním jednáním viděl, ale že ji nepřijal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků