Hlavní obsah
Vizualizace vítězného návrhu designové soutěže na novou podobu přístřešků pro pražské MHD. Autory návrhu jsou Michal Froněk a Jan Němeček. Foto: Prahy m. hl. rozvoje a plánování Institut, ČTK

Praha představila novou podobu přístřešků u zastávek MHD

Hlavní město vybralo vítěze designové soutěže na novou podobu přístřešků pro MHD a zábradlí. Vítězi se stali Michal Froněk a Jan Němeček, kteří vyhráli i předchozí městskou soutěž na podobu nových laviček a košů. Vítězný návrh v pátek zástupci města a Institutu plánování a rozvoje (IPR), který soutěž pořádal, představili na veřejné vernisáži.

Vizualizace vítězného návrhu designové soutěže na novou podobu přístřešků pro pražské MHD. Autory návrhu jsou Michal Froněk a Jan Němeček. Foto: Prahy m. hl. rozvoje a plánování Institut, ČTK
Praha představila novou podobu přístřešků u zastávek MHD

Autoři navrhli několik různých typů přístřešků, které jsou vyrobeny z tmavě šedého litého hliníku. Uvnitř zastávek bude umístěn orientační panel, informující cestující o aktuálním čase a datu, odjezdech, předpovědi počasí a názvu zastávky. Zadní stěna jednoho z navržených typů přístřešku je průchozí.

Vypsání soutěže vedení města schválilo v dubnu roku 2016, vyhlášena byla až letos v březnu. Přihlásilo se celkem 20 účastníků, do druhého kola jich postoupilo šest. Z těch komise vybrala vítěze, který nyní vyrobí prototypy. Město je pak od října příštího roku vyzkouší na ulicích.

Na základě výsledků testu společnost připraví výkresovou dokumentaci k výrobě, kterou bude vlastnit hlavní město a bude ji moci využít při výběrovém řízení na firmu, která mobiliář vyrobí a dodá.

„Chceme moderní metropoli se vším všudy a k tomu neodmyslitelně patří na první pohled tak obyčejné, ale velmi viditelné věci, jako jsou odpadkové koše, lavičky či zastávky MHD. Na údržbu těchto věcí navíc Praha historicky vynakládá nepřiměřené peníze, a i toto hledisko vítěz soutěže dokázal zohlednit,“ uvedl nový pražský radní pro oblast správy majetku Jan Chabr (Spojené síly/TOP 09). Vítěze soutěže schválila ještě předchozí rada.

Podle zástupců IPR porota ocenila zejména designovou čistotu vítězného návrhu.

Vizualizace vítězného návrhu designové soutěže na novou podobu přístřešků pro pražské MHD. Autory návrhu jsou Michal Froněk a Jan Němeček.

Foto: Prahy m. hl. rozvoje a plánování Institut, ČTK

Stejný autorský tým vyhrál i soutěž, ve které město před časem vybralo novou podobu laviček, košů a stojanů na kola. Ty mají postupně nahrazovat stávající mobiliář v souladu se snahou o jeho sjednocení. Město nové lavičky zatím umístilo například ve Stromovce či na Petříně.

Designéři Froněk a Němeček a jejich studio Olgoj Chorchoj v minulosti v rámci Iniciativy pro lepší město spolupracovali s reklamní společností BigBoard. Ta je hlavním konkurentem francouzské firmy JCDecaux, která nyní provozuje velkou část přístřešků MHD. Smlouva JCDecaux končí v roce 2021.

Anketa
Líbí se vám návrh nových přístřešků MHD v Praze?
Ano
50.6 %
Ne
46.1 %
Nemám jasný názor
3.3 %
Celkem hlasovalo 1963 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků