Hlavní obsah
Náměstek primátora Rudolf Blažek Foto: Petr Hloušek, Právo

Praha dlouho věděla, že smlouvy na Opencard jsou nevýhodné

Hlavní město si podle všeho bylo dlouhodobě vědomé, že smlouvy uzavřené se společností Haguess v souvislosti s projektem Opencard jsou pro něj krajně nevýhodné. Podle náměstka pražského primátora Rudolfa Blažka (ODS) se je magistrát již téměř rok pokouší neúspěšně změnit.

Náměstek primátora Rudolf Blažek Foto: Petr Hloušek, Právo
Praha dlouho věděla, že smlouvy na Opencard jsou nevýhodné

Blažek uvedl, že úpravu smluv má na starosti odbor informatiky, který se tím zabývá už zhruba od začátku tohoto roku. Zatím ale bez výsledku, Haguess podle Blažka na změnu přistoupit nechce.

Změnu smluv s firmou Haguess doporučují také auditoři jako jedno z východisek současného stavu projektu. "Pokud by i nadále pokračoval projekt Opencard (...) dle stávajících smluv hlavního města Prahy a dopravního podniku se společností Haguess, pak bude (...) docházet k dalšímu neřízenému a neefektivnímu vynakládání prostředků," uvádí audit.

Výsledky auditu dostanou v úterý na stůl také radní hlavního města. Blažek na pondělním jednání výboru informatiky uvedl, že bude radním navrhovat určitá opatření. Na dotaz, zda půjde o personální změny, řekl: "Já nemůžu navrhnout odvolání, to může ředitel magistrátu. Určitě budu navrhovat některé kroky panu řediteli ve směru k personálním věcem."

Karta funguje jako tramvajenka, průkazka do knihovny a je možné s ní platit parkovné. Podle původních plánů ale měla sloužit také jako elektronická peněženka, k nákupu vstupenek do kulturních a sportovních zařízení nebo k platbě ubytování, stravování, plynu, tepla, odpadu a jiných služeb. Podle prověrky magistrát není schopen vyčíslit, kolik by stálo zprovoznění všech těchto funkcí. Auditoři tyto náklady odhadují na stovky miliónů až miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků