Hlavní obsah
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) Foto: Petr Horník, Právo

Pospíšil slíbil zachovat církevní sňatky

V novele občanského zákoníku, který chce ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) v prosinci předložit vládě, zůstanou církevní sňatky zachovány. Stejně jako doposud tak budou moci oddávat úředníci i zástupci státem registrovaných církví nebo náboženských společností.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) Foto: Petr Horník, Právo
Pospíšil slíbil zachovat církevní sňatky

Po setkání s kardinálem Miloslavem Vlkem to v pátek novinářům řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

"Občanský zákoník opustí ministerstvo s návrhem zachování dvou typů sňatků, to znamená sňatku církevního a sňatku, který realizuje stát," uvedl Pospíšil.

Před připomínkovým řízením obsahoval návrh nového zákoníku dvě varianty možností uzavírání obřadu. Podle jedné by lidé do manželství vstoupili pouze poté, kdy své rozhodnutí stvrdí před státním orgánem v přítomnosti matrikáře a dvou svědků. Druhá varianta s církevními sňatky počítala, ovšem zaštiťovat je mohli duchovní jakéhokoliv vyznání, aniž by jejich církev musela být v ČR registrovaná.

"Takto dostali experti zadání v roce 2000, kdy byl schválen Zemanovou vládou věcný záměr nového občanského zákoníku, a tam bylo jasně řečeno, že mají být zachovány pouze civilní sňatky," vysvětlil ministr. Dodal, že on na změně současného stavu nikdy netrval.

Pospíšil podle svých slov mluvil s Vlkem také o tom, zda do návrhu doplnit i odstavec o účelu rodiny. Ministerstvo se tomu prý nebrání, a novela by tak do budoucna měla obsahovat vyjádření, že mezi účely rodiny patří také výchova a vzdělávání dětí. "Tyto věci pro nás nejsou problémem, mají spíše etický charakter, a proto je do zákona doplníme," řekl Pospíšil.

Proti návrhu zákona, který by neumožňoval církevní sňatky, se postavila zejména Česká biskupská konference. Nelíbil se i jiným náboženským organizacím.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků