Hlavní obsah

Poslanci vyzvali vládu, aby zastavila tendr na likvidaci ekologických škod

Sněmovna přijala v pátek na návrh lidovců usnesení, v němž vyzvala kabinet premiéra Jana Fischera, aby zastavil tendr na zakázku na likvidaci ekologických škod za 115 mld. Kč. Proti usnesení, které není pro vládu závazné, hlasovali zákonodárci ODS a TOP 09.

Poslanci vyzvali vládu, aby zastavila tendr na likvidaci ekologických škod

Ihned po hlasování upozornil poslance ministr Gustáv Slamečka, že pokud bude muset vláda tendr zastavit, mohly by z toho pro Českou republiku vzniknout arbitrážní důsledky. "Pokud bude proces zastavený a zrušený, nikdo není schopen říct, jaké budou důsledky," varoval zákonodárce.

S návrhem na zastavení tendru přišli lidovci. Podle jejich předsedy Cyrila Svobody tendr nahrává pouze jedné velké firmě. Kritizoval i způsob, jak byla vypsaná, že byla vyhlášena jako koncese, nikoliv jako klasické výběrové řízení.

Proti němu argumentoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) tím, že ministerstvo zatím žádnou smlouvu s žádnou firmou nepodepsalo, pouze chce zjistit, zda by nebylo pro stát výhodnější, zadat odstranění všech zátěží jedné společnosti.

Po téměř dvou hodinách jednání předstoupil před poslance i premiér Jan Fischer. Upozornil, že zatím běží lhůta pro předkládání nabídek, a pokud by vláda měla tendr zrušit, tak by to muselo být z některého důvodu, který vyplývá ze zákona o veřejných zakázkách. Podle Fischera se vláda domnívá, že žádný takový důvod splněn není. Nicméně vláda to bude zkoumat a zjistí-li důvody, tak to zruší, řekl Fischer.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků