Hlavní obsah
Jedenáctiletý kříženec Monty sice není nejposlušnější, zato je ale loajální. Potvrdil to, když svému páníčkovi zachránil život Foto: Profimedia.cz

Policie má dostat právo vniknout do bytu kvůli vyjícímu psovi

Pes dlouho opuštěný v bytě vyje a škrábe na dveře. Pro opravdového pejskaře je to skličující představa, pro sousedy důvod ke zlosti. A pro policii signál k razii kvůli podezření z týrání hladem a žízní. To není výmysl, ale možná už blízká budoucnost, pokud parlament schválí nové paragrafy navrhované vládou.

Jedenáctiletý kříženec Monty sice není nejposlušnější, zato je ale loajální. Potvrdil to, když svému páníčkovi zachránil život Foto: Profimedia.cz
Policie má dostat právo vniknout do bytu kvůli vyjícímu psovi

Ta totiž do Sněmovny poslala novely zákonů na ochranu zvířat a o policii. Policisté by směli zasahovat nejen jako dosud v autech, kde vedrem trpí dítě či zvíře, ale nově by získali i právo násilím otevřít byt. Poslanci mají novely na programu v úterý zahájené schůze.

„Takové ustanovení se mi moc nelíbí. Dá se totiž velice snadno zneužít,“ protestuje proti vstupu policistů do soukromého bytu za účelem záchrany zvířete šéf klubu TOP 09 Petr Gazdík.

„Když se to přežene ad absurdum, mohli by policisté vniknout i do bytu, kde sousedé mají podezření, že nikdo již měsíc nekrmí rybičky v akváriu,“ varoval Gazdík.

Nedotknutelnost obydlí je v ČR zaručena Listinou základních práv a svobod. Její narušení může zákon povolit jen v případě, že je to „v demokratické společnosti nezbytné pro ochranu života anebo zdraví osob, pro ochranu práv a svobod druhých anebo pro odvrácení závažného ohrožení veřejné bezpečnosti a pořádku“.

Policie již nyní může zakročit v provozovnách, nebytových prostorách, na pozemcích, či pokud najdou zvíře zavřené v autě. Žádný zákon ale nepovoluje vstoupit policistům a ani veterinářům do obydlí při podezření, že se tam nachází týrané zvíře, a to ani v případě, že věc nesnese odkladu. Novela by to měla změnit.

Pouze s povolením soudce či žalobce?

Také soc. dem. stínový ministr vnitra Jeroným Tejc o navržené úpravě pochybuje. Uznává, že existují případy, kdy musí policisté i veterinární služba reagovat rychle a nejít obvyklou cestou vylepování výzvy. Na straně druhé by považoval tak silné oprávnění pro policii za přehnané.

„Mám rád psy, mám už třetího z útulku. Ale jsem přesvědčen, že úpravu není možné vnímat tak, aby policisté směli jít do jakéhokoli obydlí, třeba kvůli záchraně jednoho domácího mazlíčka,“ řekl Tejc Právu.

Podle něj se bude debatovat jako u odposlechů nebo u domovních prohlídek. „Pokud umožnit vstup do obydlí, pak jen se souhlasem soudce nebo státního zástupce. A jen v odůvodněných případech, tedy tam, kde ta razance má smysl,“ je přesvědčen Tejc.

Za takové případy považuje např. dlouhodobé masivní týrání nebo tzv. množitelské stanice, kde desítky zvířat určených pro kšeft strádají na malém prostoru v nepředstavitelných podmínkách.

Nebezpečí pro okolí: infekce, hluk, útoky

Ministerstvo zemědělství, které s novelou přišlo, tvrdí, že „týrané zvíře, které trpí nedostatkem vody, krmiva či veterinární péče, je ve stresu, přičemž projevy dlouhodobého stresu, např. zvukové projevy, nemožnost vykonávat potřebu mimo obydlí chovatele, mohou ohrozit zdraví osob v blízkosti obydlí chovatele takových zvířat“.

Navíc upozorňuje na nebezpečí chorob přenosných na člověka v důsledku zanedbání veterinární péče. „Prosakování výkalů a jiných látek nakaženého nebo uhynulého zvířete do obydlí osob žijících v bezprostřední blízkosti týraného zvířete může vést k rozšiřování těchto nakažlivých chorob a následně k ohrožení zdraví těchto osob. V případě úniku takto týraných velkých zvířat existuje reálná možnost napadení člověka a tím i ohrožení jeho zdraví nebo života,“ hájí resort svůj návrh.
Oprávnění se má týkat jen policistů, nikoliv obecní policie, ani pracovníků krajských veterinárních správ nebo obecních úřadů, ani ochránců zvířat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků