Hlavní obsah
Ministr školství Ondřej Liška (Strana zelených) Foto: Michaela Říhová, Právo

Podle Lišky by se o radaru mělo hlasovat až příští rok na jaře

S hlasováním českého parlamentu o umístění americké základny v Česku by se podle ministra školství Ondřeje Lišky (SZ) mělo počkat až na summit NATO.

Ministr školství Ondřej Liška (Strana zelených) Foto: Michaela Říhová, Právo
Podle Lišky by se o radaru mělo hlasovat až příští rok na jaře

Vrcholná schůzka příští rok na jaře bude první příležitostí pro rozhodnutí o integraci česko-amerického projektu do širších struktur Aliance, řeklv pátek v Bruselu.

„Myslím si, že je správné, aby smlouvy (o radaru) doputovaly do Sněmovny, aby byly puštěny do dalšího čtení. Ratifikační proces by se ale mohl přerušit,“ uvedl Liška. Dodal, že pokud se tak stane, bude trvat na svém postoji k radaru. Ministr v minulosti řekl, že radar, který má být součástí amerického systému protiraketové obrany, by měl být začleněn do struktur NATO.

Liška jde s termínem hlasování dál než ODS. Jak informovalo páteční Právo, občanští demokraté mají obavy, aby radarové téma neovlivnilo říjnové krajské a senátní volby, proto souhlasí s hlasováním na přelomu roku.

Liška rovněž zopakoval, že by bylo dobré s rozhodnutím o radaru počkat na novou americkou administrativu. Oba kandidáti na prezidenta již ale systém protiraketové obrany podpořili. Američané budou volit prezidenta 4. listopadu. Inaugurace bude 20. ledna 2009.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků