Hlavní obsah
Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Po nočním sněžení mohou silnice klouzat, přes den bude sníh tát

Sněžení se během noci na neděli znovu vrátilo do České republiky. Během dne by ještě mělo sněžit především v západní části země. Do rána tam připadlo několik centimetrů sněhu, který zůstává na silnicích. Komunikace kloužou a místy se tvoří sněhové jazyky, upozorňuje Ředitelství silnic a dálnic. Na východě republiky padá mrznoucí déšť.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Po nočním sněžení mohou silnice klouzat, přes den bude sníh tát

Podle meteorologů napadlo v průběhu noci mezi třemi a sedmi centimetru sněhu. "Na Moravě a ve Slezsku a ve východních Čechách přecházelo do deště," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V hlavním městě připadlo v noci v Ruzyni sedm centimetrů sněhu. Sněhová pokrývka v Praze přesahuje na jednotlivých stanicích ČHMÚ 30 centimetrů sněhu.

Pražské letiště zrušilo v neděli ráno lety do Curychu a Mnichova.

Nedělní ráno v hlavním městě

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Dopravu ve středních Čechách stále komplikuje sněžení. Cestáři mají v terénu veškerou techniku. "Neustále sněží, jezdíme od dvou hodin od rána s veškerou technikou. Snažíme se to zatím pluhovat a doufáme, že přestane sněžit, abychom to mohli posypat a aby to bylo lépe sjízdné než teď," řekl ráno pracovník kladenského dispečinku správy a údržby silnic.

Nový sníh, který napadl v průběhu noci na neděli
Praha-Ruzyně 7 cm
Kocelovice 7 cm
Doksany 6 cm
zdroj: ČHMÚ

Na dálnici D1 před Prahou upozorňuje ŘSD na nebezpečí tvorby náledí. Mezi 213. a 208. kilometrem ve směru na Prahu je uzavřen pravý jízdní pruh z důvodu úklidu sněhu.

Pouze vyjeté koleje byly ráno na dálnici D5 a rychlostních silnicích R6 a R7. Klouzat to může i na dálnici D8. Tam došlo za Prahou ve směru na Ústí k nehodě, která blokuje levý jízdní pruh. Nehoda je hlášena i z 38. kilometru silnice R10 ve směru na Turnov.

V Plzeňském kraji leží na silnicích buď vrstva ujetého sněhu, nebo vrstva rozbředlá. Silničáři upozorňují na kluzkou vozovku i na dálnici D5 v okolí Rozvadova. Ledovka vzniká na severním Plzeňsku, v okolí Vysoké Libyně.

Sněží také v Karlovarském kraji. Silnice jsou pokryté vrstvou sněhu, a to i hlavní tahy. Na otevřených úsecích, například v okolí Bečova nad Teplou, vznikají sněhové jazyky.

V Jihočeském kraji začalo sněžit po půlnoci a sníh padal asi do pěti hodin. V Chýnově na Táborsku v noci havaroval kamion a došlo i k dalším nehodám.

Sněžení se nad ránem dostalo i do Ústeckého kraje. Na hlavních silnicích na Mostecku, Teplicku, Ústecku a Děčínsku je rozbředlý sníh po chemickém ošetření. Na Chomutovsku, Lounsku a v Krušných horách je vrstva nového sněhu a na Litoměřicku jsou zbytky rozbředlého sněhu.

Podobná situace je i v Libereckém kraji. Nový sníh leží i na hlavních tazích. Na silnicích I. tříd na Českolipsku, Liberecku a Semilsku jsou zbytky rozbředlého sněhu, na Jablonecku je rozbředlý sníh. Vrstva sněhu je na vozovkách nižších tříd v celém kraji.

Ilustrační foto

Foto: Petr Horník, Právo

Na Vysočině leží na hlavním silnicích rozbředlý sníh. Cestáři varují všechny řidiče, kteří se chystají v oblasti Vysočiny cestovat po komunikacích třetích tříd, aby jízdu hodně zvážili. Jak Právo informoval Petr Paštyka z krajského dispečinku zdejší správy a údržby silnic, na ‚trojkách‘, které jsou pod vrstvou sněhu, může oteplení nastražit pořádnou klouzačku.

Po sobotní sněhové nadílce, která Vysočinu pokryla vydatnou čerstvou sněhovou peřinou, přibyla další asi sedmicentimetrová pokrývka v noci na neděli. Nebezpečí bude při současném vývoji počasí čekat na silnicích nejnižších tříd, na nichž zůstala sněhová vrstva. Ta začne odtávat a povrch komunikací bude velmi kluzký.

Silnice mohou namrzat i ve Zlínském kraji. Opatrní musejí být řidiči zejména na Vsetínsku a ve vyšších polohách Zlínska, kde padá mrznoucí déšť. Je tam také mlhavo. Námraza hrozí také na kopci Syrákov na rozmezí vsetínského a zlínského okresu.

Náledí se podle silničářů může tvořit i ve vyšších polohách Olomouckého kraje. Řidiči musí dávat pozor na dálnici D1, která je na úseku mezi kilometry 298 a 341 směrem na Bohumín kluzká. Neprůjezdná je nadále silnice mezi obcemi Norberčany a Nová Véska.

Přes den by mělo být převážně zataženo se sněžením, které bude kromě jihozápadu Čech postupně přecházet v déšť se sněhem nebo déšť. Postupně by měly srážky slábnout. Teploty by se měly pohybovat mezi dvěma a šesti stupni Celsia.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků