Hlavní obsah
Archivní fotografie papírové zdi na tehdejším Gottwaldově náměstí z prosince 1989. Foto: archiv Muzeum východních Čech

Po 30 letech postaví v Hradci Králové opět mohutnou papírovou zeď

Třicet let staré události sametového listopadu připomene v Hradci Králové kromě jiných akcí také stavba papírové zdi na Ulrichově náměstí. Půjde o repliku zdi z krabic, která na tehdejším Gottwaldově náměstí vyrostla v prosinci 1989.

Archivní fotografie papírové zdi na tehdejším Gottwaldově náměstí z prosince 1989. Foto: archiv Muzeum východních Čech
Po 30 letech postaví v Hradci Králové opět mohutnou papírovou zeď

„Důvod, proč se nápad zdi zrodil, byl jasný, zatím alespoň opticky oddělit samosprávu města od dohledu KSČ. Na náměstí totiž naproti sobě sídlil jak městský národní výbor, tak ve Steinského paláci okresní výbor komunistické strany,“ vysvětlil ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich. Muzeum je spolu s Univerzitou Hradec Králové a Centrem uměleckých aktivit pořadatelem akce.

Lidé do krabic spontánně odkládali průkazky KSČ a Socialistického svazu mládeže, připojovali i různá vtipná hesla a vzkazy.

Kolik bylo tehdy použito krabic, už dnes historikové nevědí, ale papírová stavba se táhla přes celou plochu náměstí od sochy Gottwalda až po takzvané Husákovo jezírko. Měla na hloubku několik metrů, vysoká byla asi 2,5 metru.

Se stavbou pomohou místní

„O rekonstrukci této historické události se pokusíme ve dnech 11. až 19. listopadu,“ připojil se rektor univerzity Kamil Kuča. Podle dobových fotografií budou vyrobeny repliky některých původních plakátů, a zejména bude stavěna nová papírová zeď. Pořadatelé nyní prosí obyvatele Hradce, aby i oni přinesli papírovou krabici, ať už prázdnou, nebo s osobním vzkazem, vzpomínkou či přáním, a pomohli tak postavit zeď roku 2019.

„Naším cílem je připomínka události, která byla, ale zároveň chceme lidem poskytnout prostor k zastavení a zamyšlení, co se jim i společnosti za těch 30 let podařilo,“ dodal Grulich s tím, že na místě opět budou studenti.

V prosinci ’89 to byli studenti farmaceutické fakulty. Tentokrát budou vždy od 13.30 do 18 hodin pokračovat ve stavbě, ale i půjčovat lidem fixy, aby každý mohl připojit svůj vzkaz.

Krabice mohou lidé nosit na Ulrichovo náměstí až do 19. listopadu. Program tu vyvrcholí happeningem v neděli 17. listopadu od 14 hodin, kdy se představí s hudebním vystoupením žáci Václava Klecandra ze Základní umělecké školy F. I. Tůmy z Kostelce nad Orlicí a zahraje undergroundová kapela Bílé světlo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků