Hlavní obsah

Petr Fejk odchází z funkce ředitele pražské zoo

Petr Fejk odchází z funkce ředitele pražské zoo, pod jeho vedením se návštěvnost zahrady ztrojnásobila. V rozhovoru prozradil, že v ní prožil svá nejlepší léta. Ve funkci zůstane do 31. října. Poté nastoupí na nově vytvořené místo ředitele České národní budovy v New Yorku. Výběrové řízení na nového ředitele zoo magistrát vyhlásí za deset až 14 dní. Novinářům to v úterý řekl pražský primátor Pavel Bém. Už nyní se mu prý ozvalo asi 12 zájemců.

Petr Fejk odchází z funkce ředitele pražské zoo

"Rozhodně nemám za sebou nějakého nástupce, kterého bych za každou cenu prosazoval," řekl Fejk. Podle Béma nového ředitele především čeká dokončení výstavby pavilonů hrochů a slonů, úprava infrastruktury včetně záchytných parkovišť, organizace světové výroční konference zoologických zahrad a akvárií v roce 2011 a udržení vysoké míry ekonomické samostatnosti zahrady.

Z postu ředitele pražské zoo odchází Fejk prý proto, že vedení České národní budovy je ve vysoce konkurenčním prostředí newyorkského Manhattanu obrovská výzva. "Už delší dobu jsem koketoval s odchodem ze zahrady," dodal. Změna bude prý dobrá pro zahradu i pro něj. O tom, že na místo ředitele České národní budovy vyhrál výběrové řízení, se prý dozvěděl v polovině července.

Do České národní budovy Fejk nastupuje 1. listopadu, dva měsíce se prý bude zaučovat. Do New Yorku se prý přestěhuje i s rodinou začátkem ledna příštího roku.

V čele zoo stál 12 let

Mostecký rodák Petr Fejk, kterému bude letos 45 let, stál v čele trojské zoo 12 let. Předtím učil češtinu na gymnáziu a několik let byl manažerem pražského rockového klubu Belmondo. Veřejně známým se ale stal především jako ředitel pražské zoo, která pod jeho vedením přestavěla většinu areálu.

Přibyla řada nových pavilonů, lidé v zoo můžou vidět pravidelné atrakce. Proměna zoo pokračovala i po ničivé povodni v roce 2002. K popularitě zahrady i jejího ředitele přispěla i úspěšná propagace zahrady.

Podle Béma se za dobu Fejkova působení návštěvnost zahrady zvýšila trojnásobně. Ročně přivítá 1,3 miliónu návštěvníků. Příjmy se údajně zvedly z 20 na 200 miliónů korun ročně. Zoo má tak být ze 75 procent soběstačné. "Petr Fejk odvedl obrovský kus práce," řekl primátor.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků