Hlavní obsah

Paroubek popřel, že by nabídl ODS velkou koalici

Předseda ČSSD Jiří Paroubek na pondělní tiskové konferenci odmítl, že by v nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce nabídl ODS velkou koalici s ČSSD. Tuto možnost označil jen za jednu ze čtyř možností, jak vyřešit současnou politickou situaci. Dalšími rovnocennými variantami jsou společná vláda ČSSD, lidovců a zelených tolerovaná komunisty, úřednický kabinet, či menšinová vláda sociální demokracie.

Paroubek popřel, že by nabídl ODS velkou koalici

"Není to řazení podle významu nebo preferencí," zdůraznil Paroubek. Velkou koalici fungující dva roky šéf ČSSD připustil v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce s tím, že by se na takovém uspořádání sám nepodílel. [celá zpráva] Ještě v neděli večer pak návrh na vstup ČSSD do vlády po boku ODS schválilo předsednictvo sociální demokracie. [celá zpráva]

"Nenabídl jsem žádnou koalici ODS," ohrazoval se v pondělí v Lidovém domě Paroubek proti tomu, jak jeho nedělní slova interpretovala média.

ODS velkou koalici nechce

ODS spojenectví s největším rivalem odmítla. Vláda založená na rovnoprávné dohodě dvou nejsilnějších stran je podle něj jen reakcí na páteční prohlášení prezidenta Václava Klause, že nejmenuje vládu založenou na hlasech "přeběhlíků" z opačného politického tábora. Paroubek míní, že velká koalice je lepší možnost než "ponižující opoziční smlouva dvě".

"Umím si takovou vládu představit a řekl jsem zcela jednoznačně, že by to byla vláda beze mě," dodal. Odmítavý postoj občanských demokratů podle něj zužuje prostor pro to, co prosazuje Klaus.

Paroubek: ať malé strany řeknou, v čem je KSČM nebezpečná

Druhá z variant předpokládá vládu ČSSD s lidovci a zelenými podporovanou komunisty. Paroubek kvůli tomu vyzval obě menší strany, aby přesně vyjmenovaly, v čem je podpora KSČM nebezpečná. Paroubek chce sepsat i společné programové priority všech tří stran.

"Požádáme veřejně vedení těchto stran, proč je podpora těchto stran od KSČM nepřijatelná," řekl. Pokud to odmítnou, "dávají přednost neproduktivnímu antikomunismu před plněním vlastních volebních slibů". "Uměle vytvářený a fanatický antikomunismus škodlivě narušuje soudržnost společnosti a rozděluje ji," myslí si bývalý premiér.

Vládě odborníků Paroubek nedává příliš šancí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků