Hlavní obsah

Paroubek chce důkazy, že ovlivňoval projekt

Předseda ČSSD Jiří Paroubek v pátek opět reagoval na nařčení bývalé náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj Věry Jourové, že měl jako její bývalý nadřízený ovlivňovat rozhodování o sporném dotačním projektu firmy Bono Publico. Vyzval členy ministerské komise, která projekt hodnotila, aby případné poznatky o ovlivňování z jeho strany zveřejnili. Paroubek zároveň řekl, že takové poznatky nikdo mít nemůže, protože nic neovlivňoval.

Paroubek chce důkazy, že ovlivňoval projekt

Paroubek označil tvrzení Jourové o jeho účasti v podvodném čerpání evropských dotací za lživé. Zdůraznil, že v době schválení projektu Bono Publico už nepůsobil ve funkci ministra pro místní rozvoj.

Projekt Bono Publico byl přijat do Společného regionálního operačního programu (SROP) v polovině loňského roku. Hodnotící komise ministerstva pro místní rozvoj ho formálně bodovala v listopadu 2005. Paroubek připomněl, že z ministerstva odešel už koncem dubna.

V souvislosti s projektem Bono Publico byli spolu s Jourovou zatčeni někdejší šéf premiérské kanceláře Zdeněk Doležel, starosta Budišova Ladislav Péťa a úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka. Měli se snažit obohatit se nadhodnocením oprav budišovského a třebíčského zámku o desítky miliónů korun. [celá zpráva]

ČSSD zvažuje právní korky proti Nově

Proti obvinění Jourové se Paroubek nehodlá bránit soudně. "Z lidského hlediska, když je někdo ve vazbě, tak to dokážu pochopit," prohlásil šéf ČSSD na adresu Jourové. Nevyloučil však, že ČSSD podnikne právní kroky proti televizi Nova, která o případu podrobně informovala v pořadu Na vlastní oči.

V reportáži zaznělo, že policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zatýkali lidi podezřelé z machinací proto, aby nestačili čerpat peníze z dotací, které by nenávratně zmizely. Podle šéfa Paroubkových poradců Jaroslava Tvrdíka ale první čerpání dotací mohlo nastat nejdříve až v červnu 2007. Policisté, kteří tak zdůvodnili zatýkaní v době před volbami, jsou podle Tvrdíka buď nekompetentní, nebo lhali. Vyzval proto policejního prezidenta Vladislava Husáka, aby proti nim zakročil.

Zástupcům ČSSD ale nejvíc vadí spojování sociální demokracie s údajně připravovanou vraždou ředitele ÚOOZ Jana Kubiceho. [celá zpráva] Informace mají podle nich poškodit stranu těsně před volbami, aby se už nemohla bránit. "Je to ďábelské," uvedl Paroubek. ÚOOZ působí podle sociální demokracie jako politická policie ODS.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků