Hlavní obsah
Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová Foto: Petr Horník, Právo

Parkanová je jedničkou TOP 09 za jižní Čechy, Severa za Pardubicko

Někdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová povede kandidátku nové strany TOP 09 v Jihočeském kraji, v Pardubickém bude lídrem bývalý šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Pavel Severa. Oznámil to šéf konzervativců Karel Schwarzenberg na čtvrteční tiskové konferenci. Ten také potvrdil, že zakladatel strany Miroslav Kalousek půjde do voleb z první pozice ve Středočeském kraji.

Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová Foto: Petr Horník, Právo
Parkanová je jedničkou TOP 09 za jižní Čechy, Severa za Pardubicko

Schwarzenberg doplnil, že v Královéhradeckém kraji bude lídrem lékař, pedagog a ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Leoš Heger. Ten už zde kandidoval v senátních volbách za ODS, ale porazil ho rival z ČSSD Vladimír Dryml.

Kalousek, Parkanová a Severa jsou bývalí významní členové KDU-ČSL, ze které odešli poté, co se do čela strany dostal Cyril Svoboda a lidovci se podle nich vydali příliš doleva. Bývalý ministr financí Kalousek, Parkanová a Schwarzenberg jako ministr zahraničí navíc společně pracovali v předchozí koaliční vládě vedené premiérem Mirkem Topolánkem (ODS).

Ostatní krajské lídry strana už představila. Je mezi nimi například i čestný prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek, který se na Ústecku utká například s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem a místopředsedou ODS Petrem Gandalovičem, nebo moderátor a lékař Roman Šmucler (za Karlovarsko). Schwarzenberg sám stranu, která se prezentuje jako konzervativní a proevropská, povede v říjnových předčasných volbách do Sněmovny v Praze.

Na zdravotnických poplatcích nelpí

TOP 09 ve čtvrtek také představila své programové cíle ve zdravotnictví, jejich architektem je bývalý slovenský ministr zdravotnictví Rudolf Zajac.

Podle něj by měly programové cíle stát na třech pilířích - zvýšení odpovědnosti všech účastníků zdravotnického systému, zabezpečení komplexní sociálně-zdravotní ochrany občanů a zlepšení dostupnosti špičkové péče pro všechny občany.

Rudolf Zajac, Karel Schwarzenberg a Vladimír Pavelka (zleva).

Foto: Lukáš Táborský, Právo

Kalousek k tomu podotkl, že zákonodárci nebudou hlasovat pro zrušení zdravotnických poplatků, nicméně nepovažují je za hlavní pilíř zdravotnictví.

"Strana nebude mít problém se zachováním poplatků, ale udělali jsme chyby, které by mohly být zefektivněny,“ doplnil Zajac. Podle něj například na Slovensku se kvůli poplatkům dostali někteří lidé na hranici bídy, čemuž by se chtěl vyhnout.

"Když se zruší poplatky, české zdravotnictví to neohrozí,“ dodal Zajac.

Lidři kandidátek TOP 09 v jednotlivých krajích
Karel Schwarzenberg hlavní město Praha
Miroslav KalousekStředočeský kraj
Vlasta Parkanová Jihočeský kraj
Jaroslav Lobkowicz Plzeňský kraj
Roman Šmucler Karlovarský kraj
Jaromír Drábek Ústecký kraj
Václav Horáček Liberecký kraj
Leoš Heger Královéhradecký kraj
Pavel Severa Pardubický kraj
Ladislav Jirků Vysočina
Anna Putnová Jihomoravský kraj
Jitka Chalánková Olomoucký kraj
Pavol Lukša Moravskoslezský kraj
Petr Gazdík Zlínský kraj
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků