Hlavní obsah
 

Panelákový byt ukrýval poklad, nemá ho ale kdo zdědit

Byt plný uměleckých děl získal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) jako odúmrť po muži z Hradce Králové, který zemřel bez dědiců. Předměty, mezi něž patří busty, obrazy a litografie, hudební nástroje, starožitné lustry nebo porcelánový servis, budou nabídnuty státním muzeím či galeriím. V případě jejich nezájmu poputují do veřejné aukce.

 
Panelákový byt ukrýval poklad, nemá ho ale kdo zdědit

Byt zemřelého o rozloze 1+1 byl plný historických i vzácných předmětů. Konkrétně zde byla nalezena například busta T. G. Masaryka z pálené hlíny od sochaře Vincence Makovského z roku 1936, busta mladé ženy z pálené hlíny od akademického sochaře, profesora ČVUT a AVU Karla Lidického, litografie s podtiskem od malíře a grafika Maxe Švabinského či grafický list Ruka s růží od akademického malíře, grafika a sochaře Emila Filly.

„Pravost těchto děl byla ověřena soudním znalcem, jejich cena nicméně ještě nebyla stanovena,“ sdělila Novinkám mluvčí ÚZSVM Adéla Janů.

Kromě obrazů zde byly zanechány také vzácné busty.

Foto: Novinky

Z hudebních nástrojů se jedná o housle, pianino značky Orfeon nebo malé koncertní křídlo značky Bösendorfer, která hudební nástroje vyrábí již od roku 1828, a jde tak o jednoho z vůbec nejstarších výrobců klavírů.

„V současné době převážíme vybavení bytu do našich skladů, následně budou předměty nabídnuty státním institucím k využití, například muzeím či galeriím. V případě jejich nezájmu budeme tyto předměty nabízet veřejnosti v elektronických aukcích na webu nabidkamajetku.cz,“ dodala mluvčí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků