Hlavní obsah
Ruské kolo (na vizualizaci) Foto: 5 Praha, ČTK

Památkáři souhlas k výstavbě ruského kola na Smíchově nedají

Záměr nizozemské společnosti Dutch Wheels postavit u Vltavy na Smíchově šedesátimetrové ruské kolo narazí na nesouhlas památkářů. Jejich dobrozdání je přitom jednou z podmínek, aby atrakce, kterou již posvětila radnice Prahy 5, mohla vyrůst. Ve středu to uvedl ředitel odboru památkové péče Jiří Skalický.

Ruské kolo (na vizualizaci) Foto: 5 Praha, ČTK
Památkáři souhlas k výstavbě ruského kola na Smíchově nedají

Ačkoliv pražští památkáři ještě neobdrželi oficiální žádost investora o stanovisko k vybudování ruského kola, již mají jasno.

„Hypoteticky, v případě, že se bude skutečně jednat o 60 metrů vysoké kolo, které převyšuje okolní zástavbu v dané lokalitě, bude narušovat pohledové situace v  památkové rezervaci, tak naše stanovisko nebude kladné," uvedl ředitel památkářů.

Městská část před časem vypsala záměr na využití lokality na Hořejším nábřeží, do kterého se přihlásila jediná společnost Timsbury Capital. Společnost výši investice odhaduje na zhruba 200 miliónů korun, do konce příštího roku chce získat všechna povolení. Kolo by pak mělo stát za 18 měsíců. Nájemné 56 500 korun měsíčně by měla firma podle Slabého začít platit už od ledna.

Ruské kolo (na vizualizaci).

Foto: 5 Praha, ČTK

Proti vybudování vyhlídkového kola se už vyslovila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Považuje jej za zbytečné, podle ní má Praha jiná atraktivní lákadla pro turisty. Nesouhlasí ani část místních obyvatel, která využívá nedaleké hřiště a obává se jeho ohrožení. Proti jsou i opoziční zastupitelé.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků