Hlavní obsah
Foto: Milan Malíček, Právo

Ozónová vrstva zeslábne, pozor na UV záření, varují meteorologové

V souvislosti s tropickými teplotami, které mají dorazit v příštích dnech, varují meteorologové před UV zářením. Hodnota UV indexu je podle nich nyní velmi vysoká kvůli zeslabené ozónové vrstvě. Ultrafialové záření přitom přispívá ke vzniku kožních nádorů.

Foto: Milan Malíček, Právo
Ozónová vrstva zeslábne, pozor na UV záření, varují meteorologové

„Až do začátku příštího týdne očekáváme celkové množství ozónu zhruba 10 až 15 procent pod dlouhodobým průměrem, což je už silně podnormální stav,“ upozornili meteorologové. Na většině území budou maximální denní hodnoty UV indexu v rozmezí 7 až 7,5 a v jižních Čechách a na jižní Moravě 7,5 až 8. Takové hodnoty jsou již považovány za vysoké až velmi vysoké.

I když horké počasí bude na začátku prázdnin lákat ke koupání a opalování, lidé by se podle meteorologů měli před nebezpečným zářením chránit. Neměli by chodit na slunce v poledních a odpoledních hodinách. Měli by používat krémy s vysokým ochranným faktorem, pokrývku hlavy a sluneční brýle s UV filtrem.

Kardiaci se musí šetřit

Horko ohrožuje lidi po infarktu, s nepravidelným srdečním rytmem či po operaci srdečních chlopní. Vyšší riziko mají i lidé z rodin, kde jsou srdeční choroby, a pacienti se zhoršenou funkcí ledvin, připomněl kardiolog Petr Neužil.

Tělo se vyrovná s vysokými teplotami rozšířením cév, odvádí tak teplo. Na to ale spotřebuje mnoho vody. Pokud člověk málo pije, sníží se objem cirkulující krve, klesne tlak. Srdce tluče rychleji. „Člověk prostě musí v horku pít víc, protože se potí. Pokud běžně pije dva litry denně, měl by vypít v extrémním horku tři až čtyři litry,“ řekl lékař. Pozornost pitnému režimu mají věnovat hlavně senioři a ženy, protože nemívají pocit žízně.

V horkých dnech by nemocní neměli podle Neužila zapomínat na své léky. Na dovolenou by si měli vzít léky na celou dobu pobytu. „Například vynechání léku, který blokuje seskupování krevních destiček, může ve vedru znamenat kriticky vysoké riziko trombózy a ohrožení na životě,“ varoval.

Horko zatěžuje srdce a cévy, kardiaci by měli přes den odpočívat ve stínu či chladnější místnosti a na procházku jít ráno či večer. Pohybu by se trvale ale vyhýbat neměli. Když ve vedru jen sedí, žilní pumpa jim v nohou nefunguje. Roste riziko žilní trombózy a plicní embolie. Měli by chodit preventivně půl hodiny ráno a večer, když je chladněji.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků