Hlavní obsah
Andrea Češková Foto: Milan Malíček, Právo

Opozici v Praze 5 se nepodařilo odvolat Andreu Češkovou

Její tvář zná celá Praha a nyní, po překvapivém úspěchu v eurovolbách, by měla reprezentovat ODS v Evropském parlamentu. Řeč je o donedávna zcela neznámé zastupitelce z Prahy 5 Andree Češkové (ODS).

Andrea Češková Foto: Milan Malíček, Právo
Opozici v Praze 5 se nepodařilo odvolat Andreu Češkovou

Ta má nyní problémy ve svém domovském zastupitelstvu, ve čtvrtek čelila pokusu opozice o její odvolání. Přes pádné důvody, související s pozadím financování její kampaně pro eurovolby, se to ale díky disciplinovaným zastupitelům koalice starosty Milana Jančíka (ODS) nepodařilo.

„Andrea Češková byla přinejmenším ve dvou případech ve střetu zájmů v době, kdy působila jako předsedkyně finančního výboru městské části. Svým hlasováním prosadila prodej domu za velmi nízkou částku společnosti, která je personálně spojena s firmou, která provozuje její internetové stránky,“ řekl Právu Lukáš Budín z opoziční Strany zelených.

Ve druhém případě šlo taktéž o internet, o stránky andreaceskova.cz, které sloužily ke kampani. Ty má podle informací Práva zaregistrovány společnost Cubeproduction, která vloni v srpnu získala od radnice téměř půl miliónu korun na pořádání komerčního festivalu na Císařské louce. Češková podle záznamů na webu Prahy 5 v obou případech hlasovala pro, ani jednou ale neoznámila možný střet zájmů.

Financování kampaně zůstává nejasné

Pozadí její kampaně je kvůli těmto nejasnostem podle opozice přinejmenším podivné. Češková v rozhovoru pro Právo přiznala pouze, že kampaň měla několik sponzorů, částečně ji platila sama a podpořila ji místní ODS z volebního fondu. Přislíbila také, že na svém webu zveřejní veškeré detaily financování kampaně, což se zatím nestalo.

Zastupitelé opozice, včetně odštěpeného klubu někdejších občanských demokratů S.O.S. ODS vytýkali Češkové i další prohřešky. „Zodpovídá za neprůhledné nakládání s financemi městské části prostřednictvím rozpočtových změn, kterých byly jen v minulém roce desítky,“ řekl Budín.

Podle jeho slov je také hlavně vůči voličům nefér, že se v profesním životopisu, který má na stránkách své kampaně, označuje za advokátku už od roku 1999, kdy pracovala u právníka Václava Kopáčka, po roce 2000 pak zase u advokáta Vladimíra Stárka. Podle veřejně dostupných údajů advokátní komory se přitom advokátkou stala až v roce 2003. „V té době totiž byla teprve koncipientkou, což je podle mě vědomá lež a matení veřejnosti,“ řekl Budín na čtvrtečním zasedání.

Oba zmiňovaní právníci navíc v minulosti pracovali pro radnici Prahy 5. „Ano, radnici nabízím právní služby za malý paušál už asi od roku 1990 a platí to i nyní. Andrea Češková u mě nebyla jako advokátka, ale jako koncipientka,“ potvrdil na dotaz Práva Stárek. Kopáček, který podle informací Práva pro Prahu 5 také dříve pracoval, již advokátem není. Kvůli odsouzení za trestný čin byl podle zákona o advokacii vyškrtnut ze seznamu advokátů.

Prahu 5 nicméně podle starosty Milana Jančíka (ODS), s nímž Češková mimo jiné figuruje v několika společnostech, zastupuje advokátka Kopáčková, jež je podle neověřených informací příbuznou někdejšího právního zástupce radnice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků