Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

ODS rozdělila Prahu na sedm volebních obvodů, opozice protestuje

Pražští zastupitelé rozdělili Prahu pro volby do městského zastupitelstva na sedm obvodů. Pro rozdělení zvedli ruce jen zástupci ODS, která má nadpoloviční většinu. Všechny ostatní strany hlasovaly proti. Opozice chce usnesení napadnout u Ústavního soudu.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
ODS rozdělila Prahu na sedm volebních obvodů, opozice protestuje

Rozdělení na více obvodů má podle opozičních stran znevýhodnit jejich postavení při volbách.

"TOP 09 toto účelové členění chápe jako pokus ODS zúžit počet politických stran a hnutí, které by měly šanci uspět v podzimních krajských volbách v hlavním městě," uvedl šéf pražské TOP 09 František Laudát.

"Pro ODS, která má v pražském zastupitelstvu nadpoloviční většinu a může rozhodnout o volebním uspořádání sama, je však hlavním cílem taková situace, která by vedla k vytvoření koalice umožňující pokračování současného vedení města," konstatoval Laudát. "Toto rozhodnutí je podporováno ekonomickými lobby, které se obávají změn na pražské radnici po podzimních volbách," uzavřel.

Diskriminace malých stran

Opoziční ČSSD například protestovala, že radnice ovládaná občanskými demokraty tím chce značně přitížit menším stranám.

„Více obvodů znamená těžší situaci pro malé strany – pro získání jednoho zastupitelského postu bude potřeba více procent hlasů, což menší strany diskriminuje,“ zlobil se minulý týden zastupitel za ČSSD Jiří Dientsbier.

„Rozdělení Prahy na více obvodů omezuje efekt proporčního systému. Volby v Praze jako jednom obvodu lépe reflektují rozložení sil a tím i vůli voličů,“ doplnil kolegu místopředseda pražské organizace sociálních demokratů Miroslav Poche.

Předseda pražské ČSSD Petr Hulinský přislíbil podat ve Sněmovně návrh zákona, který by tradičním manipulacím s volebními obvody v Praze zamezil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků