Hlavní obsah
Ochranáři nechali zablokovat vjezd na lesní parkoviště na severním okraji Brna balvany. Foto: Vladimír Klepáč, Právo

Ochranáři uzavřeli kvůli nelegálním skládkám vjezd do Moravského krasu

Ochranářům z Moravského krasu došla trpělivost s lidmi, kteří si z lesních zátiší na severním okraji Brna dělali černé skládky. Správa této chráněné krajinné oblasti tak nechala zatarasit vjezd na tamní lesní parkoviště a nedalekou lesní cestu několikatunovými balvany.

Ochranáři nechali zablokovat vjezd na lesní parkoviště na severním okraji Brna balvany. Foto: Vladimír Klepáč, Právo
Ochranáři uzavřeli kvůli nelegálním skládkám vjezd do Moravského krasu

Každý rok vysbíraly desítky dobrovolníků na obou místech odpadky, které zaplnily nákladní auta. Nutné bylo radikální řešení. „Zkoušeli jsme to léta po dobrém. Na místech byly umístěny tabule zakazující černé skládky. Dokonce tam hlídkovala Stráž přírody, ale žádného zlepšení jsme nedosáhli. Bohužel jsme museli turisty připravit o dobré parkoviště,“ řekl právu Antonín Tůma ze správy krasu.

Zhorší se parkování

Pokud si Brňané a návštěvníci moravské metropole chtějí užít lesního ticha a výhledu na ni, vyrážejí na její severní okraj, kde začíná Moravský kras. Na Velké Klajdovce mají město jako na dlani a za hezkého počasí z ní mohou vidět až na Pavlovské kopce u Mikulova, tedy až k hranicím s Rakouskem. Pak stačí ujít jen pár kroků a jsou v lese.

Ideálním místem pro zaparkování bylo nedaleké lesní parkoviště určené pro zhruba padesát vozidel. Právě jižní část krasu, která sousedí s Brnem, se potýká v okolí cest a stezek s přívaly odpadků. Správa krasu proto pořádá vždy na jaře úklid.

V lese se válely staré pneumatiky, na parkovišti se hromadila stavební suť, starý gauč, záchodová mísa, ukradená dámská kabelka s doklady nebo nepotřebný náhrobní kámen. Za zakládání černé skládky hrozí pokuta až 50 000 korun.

Turisté se projdou

Většina vjezdů do lesa na severním okraji Brna je již uzavřena závorami Školního lesního podniku Mendelovy univerzity nebo podniku Lesy ČR. Po současném zatarasení dalších dvou vjezdů budou mít turisté problém s parkováním. „Už se ten nepořádek nedal přehlížet. Museli jsme vybrat mezi pohodlím pro turisty a ochranou přírody. Vybrali jsme to druhé. Turisté se aspoň projdou,“ uvedl Tůma.

Zdůraznil, že vypátrat lidi, kteří si z lesů a luk dělají skládky, je poměrně obtížné. Stráž přírody v Moravském krasu je ale schopna podniknout doslova detektivní pátrání, aby je odhalila. Uspěla před několika lety při likvidaci černé skládky mezi Jedovnicemi a Křtinami.

Strážci přírody na ní našli staré dopisy. Díky nim vypátrali toho, kdo odpad do lesa navezl. Pak jej přinutili skládku okamžitě zlikvidovat, a navíc mu vyměřili pokutu.

Anketa
Vadí vám, že jsou uzavřeny vjezdy do Moravského krasu?
Ano
5.3 %
Ne
77.1 %
Je mi to jedno
17.6 %
Celkem hlasovalo 1481 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků