Hlavní obsah
Mladý včelař Petr Špaček Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Oceněný včelař začal podnikat v 16 letech

Jednadvacetiletý Petr Špaček z Cidliny na Třebíčsku letos získal Dřevěnou medaili Kraje Vysočiny, která patří mladým inspirativním lidem. Od dětství se věnuje díky svému dědečkovi včelařství, ve 14 letech začal pořádat Den medu a o dva roky později podnikat.

Mladý včelař Petr Špaček Foto: Luboš Pavlíček, ČTK
Oceněný včelař začal podnikat v 16 letech

Jeho včelařství letos vyprodukovalo asi 2,5 tuny medu a právě v něm vrcholí výroba svíček ze včelího vosku. Do Vánoc jich musí vyrobit přibližně 3000.

Den medu je přehlídkou včelařských výrobků a řemeslným trhem. Jeho součástí je soutěžní ochutnávka medů včelařů z regionu, dílny i kulturní program. Jako kulturní aktivita také získal první místo v krajské soutěži Zlatá jeřabina. První ročník navštívilo asi 120 lidí, letos jich přišla tisícovka, řekl Špaček.

Aby mohl začít podnikat, musel se nechat v 16 letech zplnoletnit. Dnes má přibližně 70 včelstev. Většinu včelstev má v okolí Cidliny. S některými „kočuje“. Díky tomu mohl letos zákazníkům nabídnout i akátový med, který není běžný. „Kočování chceme využívat víc, abychom mohli nabídnout více druhů medu,“ řekl Špaček. Jeho hlavním produktem je medovicový med, o který je největší zájem.

Kromě medu, svíček z včelího vosku nebo čistého propolisu dodává i kosmetiku, jejímž základem jsou včelí produkty. Prozatím je ale nevyrábí pod svou značkou. I když už si nechal z vlastních surovin vyrobit 22 různých produktů, na trh je uvést nemůže kvůli povinnému testování. „Znamenalo by to náklad asi čtvrt milionu korun, což si zatím nemůžeme dovolit,“ řekl Špaček. Prozatím tak nabízí kosmetiku Pleva jiného českého výrobce.

Mimo podnikání také studuje provozně-správní fakultu brněnské Mendelovy univerzity. „Šel jsem tam s tím, že bych to chtěl jednou aplikovat ve vlastní firmě, ve vlastním podnikání,“ řekl Špaček. Rád by v budoucnu včelařství propojil s gastronomií a turistikou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků