Hlavní obsah
Nový předseda AV Jiří Drahoš (vlevo) se svým předchůdcem Václavem Pačesem. Foto: Lukáš Táborský, Právo

Novým předsedou Akademie věd se stal Jiří Drahoš

Novým předsedou Akademie věd (AV) se stal fyzikální chemik Jiří Drahoš, do funkce jej v pátek jmenoval prezident Václav Klaus. Drahoš byl do čela AV zvolen již loni v prosinci, ve funkci nahradí Václava Pačese.

Nový předseda AV Jiří Drahoš (vlevo) se svým předchůdcem Václavem Pačesem. Foto: Lukáš Táborský, Právo
Novým předsedou Akademie věd se stal Jiří Drahoš

"Já věřím, že bude mužem na správném místě," uvedl prezident při slavnostním aktu, kterého se účastnil i premiér Mirek Topolánek.

Devětapadesátiletý Drahoš působí v Ústavu chemických procesů AV. Poslední tři roky byl místopředsedou akademie, kde odpovídal za chemické vědy a vědy o živé přírodě. Ve své vědecké činnosti se zaměřuje na hydrodynamiku vícefázových toků v chemických reaktorech. Doposud publikoval přes 60 vědeckých prací a je spoluautorem deseti zahraničních a devíti domácích patentů.

V čele akademie se chce Drahoš zaměřit na koncepční spolupráci s vysokými školami, zejména s klíčovými univerzitami, při výzkumu a v inovacích. Rozšířit chce také působení špičkových zahraničních vědců v ústavech a zajistit vyšší účast pracovišť akademie v mezinárodních projektech.

Funkci Drahoš převezme na nejbližším zasedání Akademického sněmu, které by se mělo uskutečnit 24. března. Funkční období předsedy AV je čtyřleté.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků