Hlavní obsah
Roman Prymula Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Němeček odvolal ředitele královéhradecké nemocnice Prymulu

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ve čtvrtek odvolal z funkce ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové Romana Prymulu. Uznávaný vakcinolog byl podle Němečka ve střetu zájmů. Do nemocnice míří hloubková kontrola hospodaření. Prymula se proti tvrzení ministerstva ohradil a za odvoláním vidí osobní spor s ministrem.

Roman Prymula Foto: Ludmila Žlábková, Právo
Němeček odvolal ředitele královéhradecké nemocnice Prymulu

Hlavním důvodem odvolání je podle ministra skutečnost, že Prymula v pozici ředitele nemocnice inkasoval desítky miliónů korun od společnosti Biovomed, kterou vlastnila a zřejmě doposud vlastní jeho dcera.

„Práce pana profesora Prymuly jsem si vždy vážil a považuji ho za skvělého odborníka v oboru vakcionologie. Zjištění, že porušoval zákon zamlčováním informací o střetu zájmů a pravdivě neinformoval o svých rozsáhlých soukromých aktivitách, považuji za natolik závažné, že jeho setrvání na místě ředitele veřejné fakultní nemocnice je nadále neudržitelné,“ uvedl Němeček.

"Určitě se budu bránit právní cestou, samozřejmě. S argumenty ministerstva nesouhlasím. Já tam nevidím skutečně konflikt zájmů, to jsou věci, které se nedotýkají fakultní nemocnice," řekl Prymula.

Ministr uvedl, že Prymula z pozice ředitele rozhodoval o nákupech farmaceutických a zdravotnických prostředků, jejichž dodavatelé zároveň spolupracovali s Biovomed, a „došlo k flagrantnímu střetu zájmů”.

Prymula tvrdí, že od firem, které Biovomedu zadávaly studie, nemocnice nakoupila za asi 48 000 korun. "To je úplně směšná částka," řekl odvolaný ředitel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků