Hlavní obsah
Strakova akademie, sídlo Úřadu vlády ČR, který obdržel jednu z cen. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Největší slídilové dostali anticeny, „uspěla“ definice Roma i veřejné zdravotní záznamy

Anticeny Big Brother udělované největším slídilům získalo za minulý rok ministerstvo průmyslu a obchodu, Úřad vlády, poslanec a hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD) a Equa bank. Vítěze vybrala osmičlenná porota tvořená právníky a novináři ze čtyřiceti nominací. Například Úřad vlády „bodoval” svou nebezpečně svéráznou definicí Romů.

Strakova akademie, sídlo Úřadu vlády ČR, který obdržel jednu z cen. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Největší slídilové dostali anticeny, „uspěla“ definice Roma i veřejné zdravotní záznamy

Ministerstvo průmyslu získalo anticenu v kategorii Dlouhodobý slídil. Zákon o elektronických komunikacích, který má v gesci, totiž obsahuje povinnost poskytovatelů služeb elektronických komunikací shromažďovat metadata a plošně je půl roku uchovávat pro potřeby policie a dalších orgánů.

„Jde o velmi citlivá data o tom, kdo s kým komunikuje, ale i o podrobné údaje o pohybu každého z nás,” upozornili vyhlašovatelé cen. Poukázali i na to, že Soudní dvůr EU označil podobný plošný sběr dat za neústavní.

Veřejné zdravotní záznamy

Úředním slídilem se stal poslanec, lékař a hejtman Vysočiny Běhounek za novelu zákona o zdravotnických službách, která prošla jako přílepek k zákonu o elektronické identifikaci.

„Novela zavádí tzv. Národní kontaktní místo, přes nějž má být umožněn široký přístup k elektronické zdravotnické dokumentaci včetně přístupu ze zahraničí. Zákon nicméně zcela postrádá nezbytné limity tohoto přístupu, stejně jako zcela mlčí o tom, zda může pacient sdílení svých citlivých dat jakkoliv ovlivnit,” vysvětlili porotci. Podle nich jde o další příklad útoku na důvěrnost zdravotnických informací.

Úřad vlády ovládl kategorii Výrok Velkého bratra za definici obsaženou v metodice ke sčítání Romů. Podle úřadu je totiž „za Roma označen takový jedinec, který se za něj sám považuje, aniž by se nutně k této příslušnosti za všech okolností hlásil, a/nebo je za něj považován významnou částí svého okolí na základě skutečných či domnělých (antropologických, kulturních nebo sociálních) indikátorů”.

Porotci zdůraznili, že není možné označovat kohokoli za příslušníka jakéhokoli etnika jinak, než že se k etnicitě sám přihlásí. Definici proto prohlásili za neadekvátní a nepřijatelnou.

Souhlas, který nelze odmítnout

Cenu pro Firemního slídila pak získala Equa bank za vyžadování souhlasu klientů s poskytnutím tzv. TelcoScore sestaveného z dat telefonních operátorů. Banka tak prověřuje kredibilitu zákazníka. Ačkoliv o skóre žádá se svolením klienta, porota upozornila, že souhlas nelze odmítnout, což pokládá za nebezpečný trend.

„Vyžadování souhlasu i u dalších finančních ústavů povede k tomu, že takový souhlas bude stěží moci být považován za svobodný,” podotkli porotci.

Jediná pozitivní cena za ochranu soukromí putovala k neziskové organizaci Open Whisper Systems, která vyvíjí aplikaci určenou pro šifrovanou mobilní komunikaci.

Anticeny Big Brother Awards, které odkazují na fiktivního absolutistického vůdce Velkého bratra z románu George Orwella 1984, se v Česku udílely potřinácté.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků