Hlavní obsah

NBÚ podal trestní oznámení kvůli Kubiceho zprávě

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) reagoval na zprávu ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho podáním trestního oznámení na neznámého pachatele. Řekl to státní zástupce Michal Zachystal, který má dozor nad vyšetřováním možného úniku informací.

NBÚ podal trestní oznámení kvůli Kubiceho zprávě

Zachystal upřesnil, že se podnět od NBÚ týká podezření ze spáchání trestného činu ohrožení utajované skutečnosti. Podání trestního oznámení potvrdil i ředitel NBÚ Petr Hostek.

"Je zde podezření, že na tom jednání 29. května byla zdiskreditována tajná informace, která byla ohodnocena stupněm utajení D (důvěrné) - unikla na veřejnost. A my jsme ze zákona povinni jednat. Protože ale nemáme vyšetřovací kompetence, jediná možná cesta, jak se dopátrat skutkového děje v této věci, bylo trestní oznámení," uvedl Hostek.

Podle Zachystala se státní zastupitelství v souvislosti se zprávou ÚOOZ zabývá celkem 13 trestními oznámeními. V rámci jednoho vyšetřovacího spisu je prověřuje inspekce ministra vnitra. Vyšetřovatelé mají na prověření všech oznámení lhůtu tři měsíce.

Inspekce proštřuje možnost spáchání tří trestných činů

Vyšetřování má objasnit, jestli se Kubice nebo někdo jiný nedopustil zneužívání pravomoci veřejného činitele a pomluvy, případně trestného činu ohrožení utajované skutečnosti. Ředitel ÚOOZ předložil spisy označené jako důvěrné na konci května poslancům sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Přestože šlo o neveřejné jednání, ještě týž den se kopie materiálů objevily v médiích.

Zpráva má obsahovat informace o údajném politickém ovlivňování kauz, které tento elitní policejní útvar vyšetřuje, i poznatky o propojení organizovaného zločinu s vysokými úředníky státní správy.

Plukovník Kubice už před časem prohlásil, že žádný trestný čin nespáchal. "V žádném případě jsem se ani já, ani nikdo z ÚOOZ ničeho nezákonného nedopustil. Navíc já jsem tu zprávu nezveřejnil," zdůraznil šéf ÚOOZ. Se zprávou před poslance předstoupil prý proto, že inspekce ministra vnitra začala podle něj účelově vyšetřovat čtyři policisty z ÚOOZ kvůli podezření z korupce či podvodu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků