Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim

V neděli 23. září nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah, kdy se střed Slunce nachází nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Díky tomu mají den a noc téměř stejnou délku. Počasí bude v nejbližších dnech podle předpovědi meteorologů kolísat. Začátkem příštího týdne se ochladí přes den až na devět stupňů, ale ve čtvrtek mohou teploty vystoupat až na 20 stupňů Celsia.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim

V příštích týdnech se budou noci až do zimního slunovratu prodlužovat, zatímco dny se budou krátit. Astronomická zima začne 21. prosince. Tehdy nastává na severní polokouli planety Země zimní slunovrat, kdy jsou dny nejkratší a noci nejdelší.

I teploty budou nyní více podzimní. Po tropických třicítkách, které se tento týden objevily ve čtvrtek a pátek, budou denní maxima v týdnu jen kolem 14 stupňů. Ve čtvrtek sice mohou vystoupat až na 20 stupňů, ale v pátek a o víkendu zase klesnou. Očekávat lze i přízemní mrazíky. [celá zpráva]

Kromě toho bude začátek podzimu větrný - aktuálně je v platnosti výstraha meteorologů před silným větrem, která se týká celého území České republiky. [celá zpráva]

Výstraha ČHMÚ před větrem.

Foto: repro ČHMÚ

Střídání ročních období způsobuje sklon zemské osy, která je od svislého směru nakloněna o 23,5 stupně. Při oběhu Země okolo Slunce se tak severní a jižní polokoule planety střídavě ke Slunci přiklánějí, nebo od něj odklánějí. Když je ke Slunci přikloněna severní polokoule, je v České republice a dalších zemích na severní polokouli léto, je-li přikloněna jižní polokoule, je v Česku zima.

Odlišné rozdělení ročních období mají meteorologové, pro něž podzim začal už 1. září a skončí s posledním dnem listopadu. Pevně stanovená tříměsíční období byla zavedena pro potřeby jednotného zpracování klimatologických dat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků