Hlavní obsah
Kosti a mršiny poblíž zdroje pitné vody.

Mršiny se odklidí, vodu neohrozily, tvrdí starostka

Hromadu mršin, která byla nalezena při hledání ztracené feny na okraji ve středočeské obce Holubice v části Kozinec, odklidí obec a zčásti na své náklady místní zemědělec. Právo o tom v pondělí informovala starostka obce Eva Ježková.

Kosti a mršiny poblíž zdroje pitné vody.
Mršiny se odklidí, vodu neohrozily, tvrdí starostka

Reagovala tak dodatečně na páteční informace Novinek a sobotního Práva. Podle jejího tvrzení pitná voda nebyla ohrožena. Potvrdit to má šetření veterinární správy a vodohospodářského úřadu.

„Kosti budou zlikvidovány firmou Asavet, která je pravděpodobně v pondělí odveze na obecní náklady do své provozovny k následnému kafilernímu zpracování. Ostatní nalezené uhynulé živočišné zbytky z kompostované chlévské mrvy, které byly objeveny na sousedním pozemku, odstraní na své náklady soukromý zemědělec,“ sdělila Právu Ježková.

„Chci ubezpečit, že se v žádném případě, dokonce ani v náznaku, nejedná o sebemenší možnost kontaminace pitné vody, jejíž přečerpávací stanice je vybudována v sousedství tohoto nálezu,“ uvedla Ježková.

Místo, kde v hnoji byly zavezeny mršiny hospodářských zvířat, dokumentovala policie dvakrát. Po prvním oznámení před několika dny totiž lidé hledající ztracenou fenu zjistili, že mršin přibylo. Poté co o věci informoval server Novinky a deník Právo, někdo hromadu s mršinami přesunul a snažil se ji zahrnout hnojem.

„O nálezu víme, jsme v kontaktu s policií. Náš inspektor již na místě byl, šetření dále pokračuje,“ sdělil Právu Petr Majer z oddělení vnější komunikace Státní veterinární správy.

Zbytky mršin nalezené na okraji obce.

Foto: pro Právo Dagmar Zabloudilová

To, zda nebyl či není ohrožen zdroj pitné vody pro obec, bude ještě na základě podnětu postoupeného Českou inspekcí životního prostředí prověřovat oddělení vodního hospodářství Městského úřadu Černošice, pod něhož Holubice coby pod obecní úřad s rozšířenou působností spadají.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků