Hlavní obsah
 

Polský ministr požádal Petříčka o volný pohyb pro polské pendlery

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se ve středu setkal s polským protějškem Jackem Czaputowiczem. Tématem jednání byl zejména režim na hranicích mezi oběma státy. Czaputowicz požádal o umožnění tranzitu přes ČR pro polské pendlery mířící do dalších zemí. Petříček na předloží na jednání vlády.

 
Polský ministr požádal Petříčka o volný pohyb pro polské pendlery

Podle Petříčkova vyjádření by se hranice s bezpečnými zeměmi mohly otevřít v polovině června. Situace v Polsku je podle něj „relativně dobrá”.

Český ministr nadnesl, že by Polsko mohlo zvážit otevření více hraničních přechodů pro pendlery, Czaputowicz by naopak rád dosáhl právě volného průjezdu pro pendlery mířící z Polska do třetích zemí. Polsko k tomuto kroku pro občany EU již přistoupilo. V ČR se tito lidé musí prokazovat nótou zastupitelského úřadu domovské země.

Politici mluvili také o nadcházejícím předsednictví Polska ve Visegrádské skupině, které momentálně zastává ČR.

Czaputowicz také označil současné ruské postoje za „ohrožení pro západ”. Postoje prezentované v souvislosti s odstraněním sochy sovětského maršála Ivana Štěpanoviče Koněva, o němž rozhodla Praha 6, označil polský ministr za „agresivní zásah do suverenity ČR”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků