Hlavní obsah

Meteorologové varovali, silnice pokryje námraza

České republice hrozí následující dny ledovka. Ve čtvrtek ráno musí být řidiči opatrní v Čechách, v pátek pak na Moravě. Bude padat mrznoucí déšť. Od 700 metrů nad mořem budou srážky sněhové. Varování ve středu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Meteorologové varovali, silnice pokryje námraza

"Při přechodu frontálního systému očekáváme v Čechách již k večeru, během noci a zítra déšť se sněhem nebo déšť, ojediněle i mrznoucí," upozornil ČHMÚ. Varování platí v noci ze středy na čtvrtek pro Čechy a Vysočinu, v noci ze čtvrtka na pátek pak pro moravské kraje a jižní Čechy.

"Při mrznoucích srážkách očekáváme tvorbu ledovky, na prochlazeném horském povrchu se bude tvořit i náledí," doplnil.

Pokud budou srážky sněhové, především na horách, budou se na silnicích tvořit závěje a sněhové jazky.

Foukat bude jižní až jihozápadní vítr o rychlosti ža 35 kilometrů za hodinu, v nárazech až 70 kilometrů za hodinu.

Meteorologické pojmy
Ledovkasouvislá, zpravidla homogenní průhledná ledová usazenina s hladkým povrchem. Tvoří se zmrznutím přechlazených kapiček mrholení, dešťových kapek na předmětech, jejichž teplota je mírně pod 0 stupňů Celsia.
Námrazav silniční dopravě se pojem námraza používá pro všechny formy ledových usazenin na vozovkách včetně náledí a zmrazků. Může se vyskytovat na el. sloupech, stromech atd. V letecké dopravě se používá několik druhů námrazy, a to podle rychlosti a teploty, při níž vzniká.
Zmrazkytermín používaný pro formu náledí, které vzniká opětovným zmrznutím zcela či částečně roztátého sněhu.
Náledíledová vrstva pokrývající zemi, na rozdíl od ledovky zde na zemi mrznou nepřechlazené dešťové kapky či kapky mrholení. Vzniká, je-li teplota povrchu pod 0 stupňů Celsia.
Zdroj: Česká zemědělská univerzita v Praze
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků