Hlavní obsah
Kladenský primátor Dan Jiránek. Foto: archiv, Právo

Města a obce očekávají, že letos přijdou o 5 až 6 miliard

Města a obce předpokládají, že v souvislosti s očekávaným poklesem hrubého domácího produktu přijdou na daňových příjmech oproti loňskému roku o pět až šest miliard korun. Po pátečním jednání Komory statutárních měst to oznámil její předseda a primátor Kladna Dan Jiránek.

Kladenský primátor Dan Jiránek. Foto: archiv, Právo
Města a obce očekávají, že letos přijdou o 5 až 6 miliard

"Teď jsme dostali nejnovější výsledky, které upravily HDP. Odhaduje se pokles dvě procenta," řekl Jiránek. Dodal, že minulý odhad ministerstva financí počítající s růstem HDP o jedno procento by pro obce znamenal meziroční zvýšení příjmů o půl miliardy korun.

Omezit investice nebo si půjčit

S tím, že by stát obcím ztrátu na příjmech nějakým způsobem vyrovnal, primátoři nepočítají. "V současné ekonomické situaci má stát větší daňové propady než obce," řekl Jiránek, který snížení příjmů u Kladna odhadl na několik desítek miliónů korun.

"Pro nás znamená, že rozpočtovou rezervu zřejmě máme již fiktivní a budeme muset hledat úspory ve druhém pololetí," řekl Jiránek. Na provozních nákladech se podle něj ušetřit nedá, takže město bude muset omezit investice nebo si vzít půjčky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků