Hlavní obsah
Archivní snímek medvěda Foto: Pavel Košíček

Medvěd na Valašsku si hraje s pronásledovateli na schovávanou

Medvěd, který na Vsetínsku roztrhal asi třicet ovcí, kozy, králíka a rozbořil včelí úly, motá hlavu svým pronásledovatelům. Byl sice ve středu vidět, ale jinak po sobě v posledních dnech nezanechává moc stop. Ochranáři proto váhají, kam přemístit odchytovou klec.

Archivní snímek medvěda Foto: Pavel Košíček
Medvěd na Valašsku si hraje s pronásledovateli na schovávanou

Pozitivní je, že nejsou po šelmě hlášeny žádné nové škody. „Alespoň nám žádné škody nikdo nehlásil, ani od policie takové zprávy nemáme,“ řekl Právu Michal Bojda z olomouckého hnutí Duha, který spolu s dalšími ochranáři sleduje výskyt medvěda v terénu na Valašsku.

„Ověřujeme informace o výskytu medvěda, naposledy byl spatřen ve středu kolem poledne u obce Hutisko-Solanec. Další svědectví naznačují, že se pohybuje po celém hřebenu Vsetínských vrchů, to je zalesněný terén a je tam minimální šance, že ho někdo uvidí. Bohužel je sucho, takže stop se moc nenachází. Jsme v kontaktu i s myslivci, jestli náhodou jeho pohyb nezachytily jejich fotopasti,“ popsal monitoring pohybu medvěda Michal Bojda.

Přesun klece

Ochranáři zatím nenaplánovali přesun klece, která je i s návnadou jablek a medu políčena na blíže nespecifikovaném místě, kde se medvěd dříve pohyboval.

„Budeme ji stěhovat, ale nejdříve musíme mít přesněji zmapován výskyt šelmy. Nemá smysl ji stěhovat jen tak z místa na místo,“ uvedl Bojda.

Pomoci by měly i čtyři fotopasti, které pro zjišťování pohybu hledaného zvířete poskytl Zlínský kraj.

Souběžně s odchytem připravují ochranáři uspání medvěda. O zvíře minulý týden projevila zájem zoologická zahrada v Belgii. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků