Hlavní obsah
Společné foto hasičů a starosty města Náchoda Foto: Petr Břenda

Vzestup Lužnice v Bechyni na Táborsku, který zapříčinila hromadící se ledová tříšť, od rána zpomalil. Zatímco přes noc zde v místní části Zářečí stoupla řeka o více než jeden metr, za posledních šest hodin to bylo jen o pět centimetrů. Přesto panují obavy, že se řeka může vylít z břehů.

Společné foto hasičů a starosty města Náchoda Foto: Petr Břenda
Lužnici zvedla ledová tříšť

"Řeku jsem sledoval v noci po dvou hodinách. Výšku hladiny jsem si vždy zapsal. Nejhorší situace byla mezi čtvrtou a půl sedmou ráno, kdy voda nenadále stoupla o čtyřicet centimetrů. Měl jsem strach, a proto jsem všechny věci začal přenášet do prvního patra," řekl deníku Právo Bohumil Novotný, jeden z lidí žijících u břehů řeky.

Hladinu řeky U Normálu, jak místní této oblasti říkají, zvedla ledová tříšť, která se dostala pod zamrzlou část toku a vytvořila ledovou bariéru. Voda se potom rozlila na nedalekou louku a začala se nebezpečně zvedat až na druhý stupeň povodňové aktivity. "Kontaktoval jsem Povodí Vltavy, hasiče z Tábora a povodňový štáb z nedalekého Týna nad Vltavou. Společně se zástupci armády jsme potom na místě usoudili, že odstřel ledu nemá smysl. Příroda si totiž vzhledem k oteplení pomůže sama," konstatoval starosta Bechyně Jaroslav Matějka (Sdružení nezávislých).

Odpoledne se vzestup zpomalil

"O tom, že nám není do smíchu, nemusím nikoho přesvědčovat. Při srpnové povodni tu řeka dosahovala do výše šesti metrů a čtyřiceti centimetrů. Dům jsem osekal, koupil nový nábytek a když se začínám pomalu vzpamatovávat, Lužnice hrozí znovu," povzdechl si Novotný. Vzestup řeky se během odpoledne ale výrazně zpomalil.

Místní se nyní obávají očekávaného oteplení. Naopak stabilizovaná situace byla v pondělí na Lužnici v Kolodějích. Řeka se zde už vrátila do koryta a ledové kry začaly tát. "Přesto jsem ale ponechal až do odvolání v pohotovosti těžkou techniku a vojenskou pyrotechnickou zálohu. Aktivována zůstává i povodňová komise," uvedl starosta Tna nad Vltavou Karel Hájek (US DEU). Podotkl, že řeka by znovu mohla zahrozit ve středu nebo ve čtvrtek, kdy má přijít výraznější oteplení. Dá se očekávat, že se průtok Lužnice zvýší a kry, které nestačí roztát, opět zvednou hladinu.

 

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků