Hlavní obsah
Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka by Češi měli na území Francie dorazit odpoledne. Následně by měli pokračovat do Bruselu, kde přesednou na český speciál, který pro ně vyslala česká vláda. Foto: Jan Handrejch, Právo

Letadlo s Čechy míří z Wu-chanu do Francie

Pět Čechů a také dva Slováci už letí z Číny ve francouzském speciálu, informovalo české ministerstvo zahraničí. Čínské město Wen-čou mezitím kvůli novému typu koronaviru drasticky omezilo pohyb devíti milionům obyvatel. Virus tam nakazil už nejméně 265 lidí. Hlášena je první oběť koronaviru na Filipínách.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka by Češi měli na území Francie dorazit odpoledne. Následně by měli pokračovat do Bruselu, kde přesednou na český speciál, který pro ně vyslala česká vláda. Foto: Jan Handrejch, Právo
Letadlo s Čechy míří z Wu-chanu do Francie

„V neděli 2. února 2020 po 02:00 SEČ odstartoval z čínského Wu-chanu francouzský speciál, na jehož palubě je také pět osob z České republiky,” uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo.

Podle ministra Tomáše Petříčka by Češi měli na území Francie dorazit odpoledne. Následně by měli pokračovat do Bruselu, kde přesednou na český speciál, který pro ně vyslala česká vláda. „Po dohodě se slovenskou vládou jsme nabídli v českém speciálu z Bruselu také dvě místa pro slovenské občany,” uvedl Petříček.

Po příletu do Prahy si české občany vyzvedne pražská záchranná služba a odveze je do Nemocnice na Bulovce. Pro slovenské občany si přijedou lékaři ze Slovenska.Novým typem koronaviru se v Číně nakazilo už více než 14 000 lidí a přes 300 lidí zemřelo, přičemž každý den počty nakažených i obětí stoupají. Epidemie infekce se mezitím rozšířila do dalších nejméně 25 zemí, které podnikají vlastní opatření proti dalšímu šíření nákazy. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli koronaviru globální stav zdravotní nouze.

Lidé ve městě Wen-čou nesmějí chodit ven a silně omezena byla také automobilová doprava ve velkoměstě. Opatření proti šíření viru přijímají i další státy. Nový Zéland dnes oznámil, že nebude do země vpouštět cizince cestující z Číny. Jižní Korea vyhlásila zákaz vstupu cizincům, kteří přijíždějí z nejvíce zasažené čínské provincie Chu-pej.

Wen-čou je jedním z měst, která byla nejvíce zasažena novým koronavirem, jenž může způsobovat i zápal plic.

V Česku se nákaza dosud nepotvrdila. Ministerstvo zahraničí kvůli koronaviru pozastavilo vydávání víz pro čínské občany a nepřijímá v Číně ani nové žádosti o víza. Čeští občané by podle diplomatů měli cestovat do Číny jen v nezbytně nutných případech. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch by měl na pondělním jednání vlády předložit návrh na zastavení všech přímých letů mezi Českem a Čínou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků