Hlavní obsah
 

Koupaliště začínají trápit sinice, mohou způsobit zdravotní problémy

Některé nádrže v ČR nejsou kvůli zvýšenému výskytu sinic vhodné ke koupání. Největší riziko pro osoby citlivé na sinice hrozí zejména na Orlíku, Skalce na Karlovarsku a na vodní nádrži Žermanice. Zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů pak podle ministerstva zdravotnictví platí na dalších osmi místech.

 
Koupaliště začínají trápit sinice, mohou způsobit zdravotní problémy

Zhoršenou kvalitu vody lze také předpokládat v oblastech, jimiž se letos prohnaly povodně. Ministerstvo zdravotnictví kvůli zvýšenému riziku nákazou infekčním či jiným onemocněním nedoporučuje v těchto lokalitách koupání.

Jakost vody posuzují hygienici především s ohledem na množství výskytu sinic. Z 89 přírodních koupališť nelze doporučit tři místa v Jihočeském, Karlovarském a Moravskoslezském kraji. Vyhnout koupání zde by se měli zejména děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a lidé s oslabeným imunitním systémem.

Zvýšené riziko na koupalištích
Kraj Název koupaliště Odběrové místo
Jihočeský Vodní nádrž Orlík Vojníkov
Karlovarský Vodní nádrž Skalka ATC Podhoří
Moravskoslezský Vodní nádrž Žermanice Dolní Domaslavice, Lučina, Soběšovice

Mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů pak platí na několika dalších místech v krajích Jihočeském, Plzeňském, Středočeském, Pardubickém, Libereckém, Ústeckém, Zlínském a na Vysočině. Voda je v těchto lokalitách nevhodná pro citlivé jedince, kteří by se měli po koupání osprchovat.

Mírně zvýšené riziko
Kraj Název koupaliště Odběrové místo
Jihočeský Vodní nádrž Lipno Pláž Horní planá
Plzeňský Rybník Hnačov 
Středočeský Písník Bakov nad Jizerou 
Pardubický Vodní nádrž Seč Ústupky
Liberecký Česká Lípa Dubice
Hamr na Jezeře 
Máchovo jezero Borný, Doksy, Staré Splavy, Klůček, pláž u hotelu Port
Ústecký Zbytková jáma dolu Varvažov 
Vysočina Rybník Kachlička 
Rybník Řeka 
Zlínský Vodní nádrž Luhačovice odběrové místo u kempu i u hráz

Zvýšený výskyt sinic může způsobit lidem, kteří se ve vodě zamořené sinicemi vykoupali, zdravotní problémy. Sinice zejména vyvolávají nepříjemné alergické reakce u osob k tomu náchylných, což se projevuje vyrážkami, zarudlýma očima nebo rýmou.

Sinice ale také mohou produkovat různé toxiny, které mohou způsobovat lehké akutní otravy. Postižený pak může trpět střevními a žaludečními potížemi, bolestmi hlavy, v horším případě i vážnějšími jaterními problémy.

Hygienikové zatím nezaznamenali případ, kdy by sinice způsobily úmrtí plavce, existují však případy úhynu zvěře, která se zamořené vody napila. Pro lidi jsou smrtelné až pravidelné dávky vody vyrobené ze zdroje s masovým rozvojem sinic.

Jak rozeznat sinici od řasy

Sinice se podobají řasám, avšak sinice stoupají ke hladině a shlukují se na ní v podobě zelené kaše nebo drobných, až několik milimetrů velkých částeček, které mohou připomínat jehličí nebo zelenou krupici. Odborníci takové shluky nazývají vodními květy, a právě ty jsou lidskému zdraví nejnebezpečnější. Pokud plavec náhodou polkne vodní květ, může to pro něj znamenat vážné zdravotní komplikace. Hygienikové koupání ve vodě s vodním květem rozhodně nedoporučují.

Laik může nejlépe rozpoznat výskyt sinic tak, že naplní průhlednou láhev vodou a po dobu 20 minut ji nechá v klidu stát na světle. Jestliže se u hladiny vytvoří zelený kroužek tvořený zelenými organismy ve tvaru sekaného jehličí nebo krupice a voda přitom zůstane čirá, jedná se zřejmě o sinice. Pokud ale zůstane voda zakalená rovnoměrně, či kal klesne ke dnu, zřejmě to budou řasy.

Ještě snazší, ale méně jistá možnost je opatrně vstoupit do vody, aby se nezvířil kal u dna, a sledovat, zda se nevytvoří v okolí kolen ve vodě drobné částečky, což by opět měly být sinice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků