Hlavní obsah
Místopředsedkyně ANO Radmila Kleslová. Foto: Jan Handrejch, Právo

Kleslová bude pro ČEZ pracovat jen do konce roku

Energetická společnost ČEZ neprodlouží smlouvu na poradenské služby s místopředsedkyní ANO a starostkou Prahy 10 Radmilou Kleslovou. Ve čtvrtek to po jednání dozorčí rady oznámil její předseda Václav Pačes.

Místopředsedkyně ANO Radmila Kleslová. Foto: Jan Handrejch, Právo
Kleslová bude pro ČEZ pracovat jen do konce roku

Stávající smlouva vyprší letos na konci roku. O ukončení smlouvy, která podle informací serveru Neovlivní.cz zajišťovala političce odměnu 100 000 korun měsíčně, podle Pačese požádala sama Kleslová s ohledem na své působení v politice.

"Od představenstva jsme si vyžádali, aby nám vyčlenili veškeré materiály, které se této smlouvy týkají," řekl Pačes. Připomněl, že právnička Kleslová s energetickou firmou spolupracovala již od roku 2000, tedy rovněž za předchozích vedení. Smlouva byla každoročně obnovována, vždy na dobu jednoho roku.

Na spolupráci političky se státní firmou upozornil člen dozorčí rady a bývalý náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht, který téma nechal zařadit na jednání dozorčí rady. Opoziční ODS Kleslovou kritizovala za "kolosální střet zájmů".

Rozhodla se skončit již dříve

Předseda dozorčí rady po čtvrtečním jednání zdůraznil, že rozhodnutí Kleslové odstoupit od dosavadních poradenských služeb není pod tlakem médií, "rozhodnutí bylo učiněno dříve a na její popud," řekl.

Pačes neupřesnil výši plnění vyplývající ze smlouvy. "To zjistíme z materiálů od představenstva. Není to tak, že by automaticky dostávala 100 000 po celou dobu, částky byly různé. Ale kolik to bylo, se teprve dozvíme," řekl Pačes. Mezi poslední témata, jimž se Kleslová věnovala, podle něj patřila například konzultace v souvislosti s přijetím nového energetického zákona.

Standardní smlouva

Kleslová již ve středu uvedla, že s ČEZ má její právní kancelář standardní smlouvu. "ČEZ je mým klientem od roku 2000. Jsem vázaná mlčenlivostí o mých vztazích s klientem," odmítla komentovat konkrétní částku. Dodala, že Wagenknecht, který téma její spolupráce s ČEZ otevřel, zneužil svou pozici v dozorčí radě k politickému boji. "Je to flagrantní porušení povinnosti člena dozorčí rady ČEZ," poznamenala. [celá zpráva]

Ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš, do jehož gesce ČEZ spadá, uvedl, že nevidí důvod, aby tuto záležitost řešil. Wagenknechta z pozice svého náměstka v červnu odvolal. Podle serveru Neovlivní.cz to bylo právě poté, co si Wagenknecht stěžoval na nátlak ze strany Kleslové. Babiš ale důvod odvolání neuvedl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků