Hlavní obsah
Kandidátka na ministryni práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová Foto: Vít Šimánek, ČTK

Kandidátkou na ministryni práce je Marksová Tominová

Užší vedení sociální demokracie v pátek ráno vybralo kandidátku na ministryni práce a sociálních věcí. Je jí odborná mluvčí ČSSD pro lidská práva a rodinu Michaela Marksová Tominová. Předseda strany Bohuslav Sobotka hovořil během posledních dvou dnů o tomto postu s pěti ženami.

Kandidátka na ministryni práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová Foto: Vít Šimánek, ČTK
Kandidátkou na ministryni práce je Marksová Tominová

„Po společné diskusi s užším vedením ČSSD jsem se rozhodl nominovat do nové vlády dosavadní mluvčí pro lidská práva a rodinu Michaelu Marksovou Tominovou, která se sociální oblasti věnuje dlouhodobě v odborných komisích ČSSD,“ informoval v pátek předseda strany Bohuslav Sobotka.

„Resort práce a sociálních věcí se dostal díky hrubým pochybením Nečasovy vlády do dezolátního stavu, novou ministryni tak čeká spousta nášlapných min položených pány Drábkem a Šiškou, práce s nápravou koncepčních chyb a nefunkčních systémů. Jsem ale přesvědčen, že tuto nelehkou pozici zvládne,“ dodal šéf strany.

Funkční úřady práce a bezchybná distribuce dávek

Tominová už ve čtvrtek, kdy se se Sobotkou sešla v Lidovém domě, uvedla, že pokud taková nabídka padne, je připravena na ministerstvo nastoupit.

„Děkuji sociální demokracii za důvěru, kterou mi tímto rozhodnutím svěřila. Sociální oblast a rozsáhlé problémy, s kterými se v současné potýká, velmi dobře znám. Chci využít všech svých dosavadních zkušeností k tomu, abych mohla na ministerstvu práce a sociálních věcí co nejdříve prosadit priority schválené v koaliční smlouvě,“ nechala se slyšet v pátek.

Michaela Marksová Tominová
Mezi lety 2004 a 2006 působila ve funkci ředitelky odboru rodinné politiky na ministerstvu práce a sociálních věcí. V letech 2009 a 2010 působila na ministerstvu školství.
Dlouhodobě se věnuje otázce rovných příležitostí mužů a žen a rodinné politice.
Od roku 2006 je zastupitelkou v Praze 2, členkou ČSSD je od roku 1997.

Za klíčové cíle považuje funkčnost úřadů práce, vyšší podporu rodin s dětmi, prosazení bezchybné distribuce sociálních dávek a prosazení plné valorizace penzí.

Pětice kandidátek

Adeptek na tento post bylo pět a šéf ČSSD se postupně se všemi setkal. Tominová byla od začátku favoritkou, i místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková ji při příchodu na páteční grémium označila za favoritku.

Naopak jihočeská vicehejtmanka Ivana Stráská a zlínská radní Taťána Valentinová Nersesjan naznačily, že upřednostní své role v krajských samosprávách.

Se Sobotkou se vedle nich sešly také bývalá středočeská radní Zuzana Jentschke Stöcklová a Yvona Kubjátová. Ta ale už po čtvrtečním jednání se Sobotkou popřela, že by jí šéf ČSSD nějakou nabídku na vedení resortu vůbec dal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků