Hlavní obsah
Miroslav Kalousek Foto: Milan Malíček, Právo

Kalousek: ODS chce se svým "skoroministrem" pro EU podvést voliče

Proti plánu zřídit státního tajemníka pro otázky Evropské unie přímo podřízeného premiérovi Petru Nečasovi (ODS), jenž by měl pravomoci na úrovni náměstka a koordinoval by mezi jednotlivými ministerstvy evropskou agendu, se v neděli ostře postavila TOP 09.

Miroslav Kalousek Foto: Milan Malíček, Právo
Kalousek: ODS chce se svým "skoroministrem" pro EU podvést voliče

„Návrh, který byl schválen, by nebyl nic jiného než podvod na voliče. Státní tajemník v pozici náměstka předsedy vlády s plnými ministerskými pravomocemi není samozřejmě nic jiného než ministr pro evropské záležitosti, dokonce ještě s posílenými kompetencemi,“ řekl Právu první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Vláda rozhodla funkci zrušit“

Podle něj se kabinet dohodl, že funkci zruší a zřízení postu novelou jednacího řádu vlády je nepřijatelné. „Ministři TOP 09 s tím naprosto zásadně nebudou souhlasit a pevně doufám, že premiér svůj záměr ještě zváží,“ dodal Kalousek.

O vzniku navrhované funkce informovalo Právo již v sobotu. Podle důvěryhodného zdroje z vedení ODS má jít o někoho buď z bývalé vlády, nebo z ministerstva zahraničí.

ODS by díky státnímu tajemníkovi posílila svůj vliv na zahraniční politiku, kterou nyní vede šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Podle informací z ODS by přitom nová funkce neměla být jen symbolická.

V souvislosti se státním tajemníkem se v minulosti hovořilo o bývalém Nečasově náměstkovi Michalu Sedláčkovi. Podle zdrojů z ODS by jím mohl být například také některý z bývalých ministrů. Nabízelo by se jméno exministra obrany nominovaného ODS Martina Bartáka. V ODS se také mluví o tom, že by některý z významných postů mohl obsadit bývalý pražský primátor a velvyslanec ve Vídni Jan Koukal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků