Hlavní obsah
Na snímku Lékaři Marek Beneš (vlevo) a přednosta klinika Julius Špičák. Uprostřed paní Jana Hejlová, která zákrok podstoupila mezi prvními. Foto: archiv IKEM

IKEM zavedl unikátní metodu léčby obezity u diabetiků

Lékaři v pražském centru Klinické a experimentální medicíny (IKEM) ve čtvrtek představili novou metodu léčby obezity pro pacienty s cukrovkou druhého typu, kterou jejich pracoviště zavádí jako první ve střední a východní Evropě. Čtyři pacienti dostali do tenkého střeva systém, která brání vstřebávání živin, a umožňuje tak pokles váhy.

Na snímku Lékaři Marek Beneš (vlevo) a přednosta klinika Julius Špičák. Uprostřed paní Jana Hejlová, která zákrok podstoupila mezi prvními. Foto: archiv IKEM
IKEM zavedl unikátní metodu léčby obezity u diabetiků

Váha pacientů může časem klesnout až o 30 procent, zlepšuje se také reakce těla na inzulín, řekl ve čtvrtek novinářům gastroenterolog Marek Beneš z kliniky hepatogastroenterologie IKEM.

Přednosta kliniky Julius Špičák doplnil, že v ČR má 52 procent dospělých nadváhu nebo jsou obézní. V Česku se loni léčilo 841 000 diabetiků, až 95 procent mělo cukrovku druhého typu, která souvisí s nedostatkem pohybu, obezitou a špatnými dietními návyky. Obezita výrazně zvyšuje riziko nemocí srdce a cév, jaterního selhání či rakoviny.

Pacienti nezvládají dodržovat dietu

Beneš uvedl, že cukrovka druhého typu se běžně léčí dietou, pacienti ji ale často nedokážou dlouhodobě dodržovat. Provádějí se také operace na zmenšení objemu žaludku, aby se omezilo vstřebávání živin, a operace střev, kdy se část tenkého střeva vyčlení z trávení. Tyto operace jsou účinné, ale drahé, spojené s řadou komplikací a nevratné.

Nová šetrná metoda vratná je, výrazně také klesne riziko komplikací. Spočívá v tom, že se endoskopicky pod rentgenem zavede do tenkého střeva systém Endobarrier.

„Zákrok trvá přibližně dvacet minut. Do horní části tenkého střeva se zavede plastikový, šedesáticentimetrový rukáv, který pokryje část střeva a tím zamezí vstřebávání živin. Rukáv se dá stejně jednoduše, obvykle po půl roce, odstranit. Ve střevě může být systém až rok. Při zákroku není potřeba anestezie, takže se sníží riziko komplikací," vysvětlil Beneš.

Operace zatím platí z grantu

„Je to naprosto skvělé, jsem ráda, že jsem dostala šanci tohle podstoupit. Cítím se mnohem lépe, a to jsem teprve pár týdnů po operaci,“ ocenila Jana Hejlová, která podstoupila zákrok mezi prvními v ČR. Uvedla, že měla velmi vysokou hladinu cukru, ta už se zlepšila. Po zákroku zhubla o sedm kilogramů, ubylo jí deset centimetrů v pase a tři kilogramy tuků. Žádné problémy nemá a podle svých slov by se nebála „jít do toho znovu“.

Špičák doplnil, že operace zatím provádějí z grantu, jde o klinický experiment. Je přesvědčen, že v celkovém součtu další péče, kterou potřebují pacienti po jiných chirurgických metodách léčby obezity, bude tato operace, až se naplno rozšíří, stát o řád méně.

Snížením váhy za pomoci systému Endobarrier se zlepšuje reakce pacientů na inzulín, jejich tělo ho umí lépe využít. Účinek přetrvává i dlouho po vyjmutí systému ze střeva. Lékaři z IKEM chtějí novou metodou pomoci do konce příštího roku čtyřem desítkám pacientů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků