Hlavní obsah
Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) Foto: Petr Horník, Právo

Herman je podle soudu stále zaměstnancem ÚSTR, výpověď neplatí

Výpověď z pracovního poměru nynějšího ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) z vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) byla neplatná. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 3, který dále konstatoval, že Hermanovi mělo být nabídnuto jiné místo.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) Foto: Petr Horník, Právo
Herman je podle soudu stále zaměstnancem ÚSTR, výpověď neplatí

Ústav pro studium totalitních režimů následně oznámil, že se proti nepravomocnému verdiktu odvolá. Dřívější pravomocné rozhodnutí soudu totiž Hermanovo odvolání z funkce uznalo jako platné. O rozsudku informoval server Aktuálně.cz.

Podle ústavu by pro Hermana po odvolání z čela ústavu přicházelo v úvahu jen místo mluvčího, který musí být loajální. A to by prý kvůli jeho boji s radou i novým vedením bylo podle ústavu absurdní, uvedl server.

ÚSTR: Snažili jsme se odchod vyřešit smírem 

„Soud rozhodl, že jeho propuštění bylo v hrubém rozporu se zákonem,” řekl serveru Hermanův advokát Michal Pacovský. „Je to nepravomocné, samozřejmě se odvoláme,” reagoval mluvčí ústavu Pavel Ryjáček.

ÚSTR se prý snažil vyřešit vše smírem a nabízel Hermanovi odstupné ve výši dvou měsíčních platů. „Jde mu evidentně o peníze, 150 000 je mu zřejmě málo,” dodal Ryjáček. Pokud verdikt potvrdí odvolací soud, ústav mu navíc bude muset vyplatit ušlou mzdu ode dne výpovědi.

Herman: Jde mi o spravedlnost

„Soud deklaroval, že moje propuštění ze zaměstnání bylo neplatné, tedy porušením zákona. Mně nejde o finance, to jsem také říkal od začátku. Mně jde o spravedlnost a princip a chtěl jsem, aby soud jednoznačně řekl, že byl porušen zákon. To se stalo, a to jsem velmi rád,” řekl ve středu Herman v Norimberku, kde se účastní zahájení česko-bavorské zemské výstavy věnované Karlu IV.

Herman se na soud obrátil už před třemi lety poté, co byl odvolán z funkce ředitele ústavu a současně i propuštěn. Žaloval jak odvolání z funkce, tak výpověď z pracovního poměru.

Soud dříve pravomocně potvrdil, že jeho odvolání z funkce ředitele bylo platné. Podle soudu měla rada ústavu k tomuto kroku kompetence. Letos na jaře pak Nejvyšší soud zamítl Hermanovo dovolání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků