Hlavní obsah

Prezident Václav Havel v pondělí uspořádal večeři pro lékaře, kteří se o něj starali v době jeho působení ve funkci. Členy konzilia pozval do restaurace U císařů na Hradčanech. Mezi hosty byl mimo jiné Havlův osobní lékař Ilja Kotík. Přišla i ministryně zdravotnictví Marie Součková a u stolu nechyběla ani první dáma Dagmar Havlová.

Havel pohostil své lékaře

Havel za dobu svého působení v čele státu potřeboval zdravotníky mnohokrát. Od roku 1990 byl kvůli závažným zdravotním problémům sedmnáctkrát hospitalizován. V nemocnici strávil za tu dobu 230 dní. Několikrát byl jeho život vážně ohrožen. Například v prosinci 1996 mu lékaři vyoperovali zhoubný nádor a odebrali mu polovinu pravé plíce. V dubnu 1998, kdy se prezidentovi protrhlo tlusté střevo, mu zachránil život rakouský chirurg Ernst Bodner.

Cigarety i vězení

Na Havlově zdravotním stavu se podepsalo nejen silné kouření, ale i věznění v době komunismu, při kterém prodělal neléčený zápal plic. Podle lékařů u něj dominuje léta chronická bronchitida a po odstranění části pravé plíce má často potíže s její nevzdušností. Škodí mu také prudké střídání teplot, klimatizace nebo suchý vzduch v letadle. Mnohdy pro prezidenta nebylo vhodné ani podnebí navštívené země a několikrát musel oficiální návštěvu i předčasně ukončit.

Šestašedesátiletý Havel, který 2. února téměř po 13 letech definitivně opustí Pražský hrad, se už při recepci na zámku v Lánech na Rakovnicku loučil se současnými i bývalými ústavními činiteli. Dnes naposledy zavítal také na jednání kabinetu. Ve středu pak asi naposledy promluví ke všem poslancům a senátorům, kteří budou na Pražském hradě volit jeho nástupce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků