Hlavní obsah
Jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD. Foto: Petr Horník, Právo

Hašek: mluvit o ukončení proplácení zdravotnických poplatků je předčasné

O proplácení regulačních poplatků v krajských zdravotních zařízeních se hejtmani rozhodnou až po sestavení nové vlády. Podle šéfa Asociace krajů Michala Haška (ČSSD) lze předpokládat, že středo - pravá vláda vyvine tlak na kraje, aby s proplácením skončily. Hejtmani budou o věci společně jednat v pátek.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD. Foto: Petr Horník, Právo
Hašek: mluvit o ukončení proplácení zdravotnických poplatků je předčasné

Podle Haška je ale zatím předčasné hovořit o ukončení poskytování darů. „Mohu však potvrdit, že budu usilovat o koordinovaný a společný postup krajů v této záležitosti,“ doplnil jihomoravský hejtman.

„Jsem přesvědčen, že výsledek povolebního vyjednávání, tedy definitivní podoba budoucí vlády, bude rozhodující pro další osud regulačních poplatků,“ avizoval v úterý Hašek v tiskové zprávě.

Hejtmani soc. dem., kteří v současnosti působí ve všech krajích ČR kromě Prahy, předpokládali, že nový kabinet bude sestavovat ČSSD, která měla v plánu plošně zrušit regulační poplatky ve zdravotnictví. Povolební uspořádání však spíše přeje koalici ODS, TOP 09 a VV, které třicetikorunové poplatky hájí.

Třicetikorunové poplatky při návštěvě lékaře a za položku na receptu zavedla vláda Mirka Topolánka. Sociální demokracie proti tomu rozpoutala rozsáhlou kampaň, která se odrazila v krajských volbách, kdy ČSSD zvítězila ve všech krajích vyjma Prahy. Voličům totiž slíbili, že poplatky v krajských zdravotnických zařízeních budou proplácet z krajských rozpočtů.

Jakmile s proplácením začali, došlo na několik soudních řízení, která proplácení ve výsledku zakázala. Nakonec kraje našly způsob, jak formou darů poplatky proplácet legálně.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků