Hlavní obsah

Fakultní nemocnice by měly začít s rušením akutních lůžek od července

Fakultní nemocnice by měly začít s plánovaným rušením akutních lůžek už od pololetí. Počítá s tím návrh nařízení ministerstva zdravotnictví ředitelům těchto nemocnic. Zaniknout by mělo pět procent lůžek, tedy asi 840. Vyplývá to z materiálu, který v pátek projednávala zdravotnická tripartita. Ministerstvo řídí 11 fakultních nemocnic a dalších sedm specializovaných ústavů.

Fakultní nemocnice by měly začít s rušením akutních lůžek od července

S rušením nemocničních lůžek počítá navrhovaná reforma zdravotnictví. Podle materiálu z jednání zdravotnické tripartity, kterou tvoří zástupci ministerstva, odborů a zaměstnavatelů, se počítá s nařízením ředitelům fakultních nemocnic "k přímé realizaci snížení počtu akutních lůžek k 1. 7. 2011".

Změny se mají dotknout desetiny akutních lůžek. Celkem by se jich mělo zrušit pět procent, dalších pět procent se má změnit na lůžka péče následné. Cílem je "skutečná efektivita provozu". Uzavřít by se měla případně "oddělení, minimálně stanice", stojí v podkladech pro jednání tripartity.

Úspory a lepší využití financování

Jedenáctka nemocnic a sedm ústavů má celkem 18 144 lůžek. Z nich 16 755 je akutních. Celkem by jich tedy mělo zůstat 15 080. Polovina z rušených lůžek se má změnit na lůžka péče následné. Celkem by jich mělo podle materiálu místo nynějších 1389 být 2175. "Navýšení počtu lůžek následné péče je navrženo pouze v případě těch vybraných zdravotnických zařízení, kde je jejich existence logická a efektivní," uvádí zpráva pro tripartitu.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) dříve uvedl, že rušení lůžek bude dlouhodobější proces. Slibuje si od něj úspory i lepší využití financí. Na přeměně lůžkového fondu spolupracuje s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem (TOP 09). Model optimální zdravotní a sociální péče by chtěli podle nedávného vyjádření najít do konce roku 2013.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků