Hlavní obsah
Fronta před odběrovým místem na covid. Foto: Vít Šimánek, ČTK

eŽádanka měla výpadek

Řada lidí si v pátek ráno musela na odběrových místech na covid postát ve frontě déle. Způsobil to centrální výpadek systému eŽádanek. Lékaři ani hygienici kvůli němu nemohli žádanky na odběr vystavit, na místě pak ty už podané nemohli pracovníci ověřit. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriely Štěpanyové systém obnovil funkci před půl jedné.

Fronta před odběrovým místem na covid. Foto: Vít Šimánek, ČTK
eŽádanka měla výpadek

„Systém eŽádanek má nyní centrální výpadek. V tuto chvíli nelze vystavit novou eŽádanku na odběr. Na odběrových místech budou lidé odebráni i přesto, že jejich eŽádanku nelze ověřit,” sdělila na dotaz Novinek během dopoledne Štěpanyová s tím, že resort výpadek intenzivně řeší.

Podle vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) na plénu Poslanecké sněmovny nyní experti zjišťují, zda nemůže jít o kybernetický útok.

„Není jisté, jestli jde o chybu, nebo kybernetický útok, takže teď na tom kolegové intenzivně pracují. Bohužel nemůžeme vyloučit zatím ani jednu možnost,” oznámil.

Ministr nicméně také ujistil, že lidé, kteří se na odběrové místo dostaví, budou vyšetřeni. Na žádný problém nenarazí samoplátci, kteří si testy hradí sami.

Problémy od rána měli například ve Fakultní nemocnici v pražském Motole. Pracovníci odběrového místa nicméně i přes výpadek systému začali znovu čekající „obsluhovat” zhruba po hodině.

Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) v Praze ale na svém webu uvedla, že testování na covid pozastavila. „Z důvodu výpadku elektronických žádanek systému NZIS dočasně pozastavujeme odběry na COVID-19,“ napsala ÚVN.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků